Brokovnice sú populárne a známe zbrane. Sú veľmi účinné na blízke a pohyblivé ciele. Typickou charakteristikou je predĺžená hlaveň. Tá sa pohybuje v rozmedzí od 60 do 80 cm. Hlavne brokovníc sa vyrábajú s hladkým vývrtom. Zabezpečuje to rovný let strely. Rotačný let strely tu stráca význam z dôvodu hromadného počtu guličiek. Počet hlavní býva rôzny, najbežnejšie je rozpätie od jednej do troch. Dvojhlavňová brokovnica môže mať hlavne pod sebou alebo vedľa seba. Trojhlaveň je spravidla zoradená do trojuholníka, názov pre takýto typ hlavne je brokový troják. Brokovnica je známa svojím silným spätným odrazom. Pri streľbe na to treba myslieť, a zbraň pevne pritlačiť k ramenu.
História brokovnice
Brokovnica sa u nás eviduje ako prvá poľovnícka zbraň a dala sa zakúpiť na poľovnícky lístok. Označovanie kalibru brokových zbraní sme zachovali z čias Cromwella. Z jednej gule o hmotnosti jednej libry, čo je kaliber jedna, sa odlievali menšie a ich počet sa určoval kaliber zbrane. 12 gúľ sa rovnalo kalibru 12, 20 gúľ sa rovná kalibru 20, atď. U nás je najviac rozšírená zbraň kalibru 12 a to najmä v horských oblastiach, kde sa používa na lov škodnej a jednotná strela na lov čiernej zveri. Toto v našich podmienkach dovoľuje zákon. Vo všeobecnosti platí, že priemer brokov v mm vynásobený x 100 dáva vzdialenosť smrtiaceho účinku zásahu.
Schopnosti brokovnice
O brokovniciach je známe, že majú vysokú účinnosť na blízke vzdialenosti. Nie sú vhodné na vzdialenejšie ciele. Na menšie vzdialenosti sú však číslo jedna, čo sa týka razivej sily. So špeciálnou muníciou vedia preraziť dokonca aj pancier. Poznáme tiež náboje, ktoré dokážu zamoriť miestnosť, zapáliť daný cieľ, vytvoriť efekt ako malé granáty ,a máme aj gumové strely proti davu ľudí. Ak sa chystáte ísť zastrieľať si na strelnicu, určite Vám odporúčame vyskúšať si aj túto jedinečnú zbraň, ktorá je k dispozícii na väčšine strelníc. Dokonca sa používa aj na športové účely.