Plavba loďou patrí dodnes medzi najpoužívanejšie dopravné prostriedky na svete. Okrem prepravy tovaru, surovín a presunu armády, sa používa aj na výletné plavby do atraktívnych destinácií. Ide však vo väčšine prípadov o neznáme lode, ktoré nemajú osobnosť, prípadne nie sú pre históriu námornej prepravy také významné, ako tomu je v prípade lodí, ktoré si dnes predstavíme. Čo vlastne robí loď tak významnou? Väčšinou historická udalosť, ktorá sa s ňou spája. Ďalším faktorom je stavba lode, prípadne jej význam pre určitú krajinu.
Plavba loďou, ktorá zmenila svet, v réžií Santa María, Niňa a Pinta
Pokiaľ by sme sa z hľadiska významu pre celý svet mali rozhodnúť pre tri lode, určite by to bola Niňa, Pinta a Santa María. V roku 1492 sa Janovčan v službách Španielska Krištof Kolumbus vydal do neprebádaných vôd Atlantického oceána. Na konci jeho výpravy stál z pohľadu Európanov nový kontinent. Amerika znamenala nové možnosti bohatstva, ale aj osídlenia inak na husto obývanej Európy. Začali sa preteky najväčších štátov o čo najväčší vplyv na novom kontinente. Toto všetko bolo umožnené troma loďami, ktoré sa vďaka tejto najslávnejšej objaviteľskej plavbe v histórii stali nesmrteľnými.
Tri lode, ktoré znamenali bod zlomu v histórii ľudstva
La Santa María de la Inmaculada Concepción. Taký bol celý názov prvej lode. Postavili ju okolo roku 1480 a merala do dĺžky 30 metrov. Šírka dosahovala 8 metrov. Vážila zhruba 120 ton a mala na palube 4 bombardy a pár menších kanónov v prípade nutnej obrany na mori. Plavilo sa na nej dovedna 40 námorníkov. Niňa a Pinta boli v tej dobe predstaviteľkami obľúbeného typu objaviteľských lodí, ktorý sa nazýval karavel. Boli menšie a štíhlejšie než Santa María. Vďaka tomu získali vyššiu rýchlosť a obratnosť pri otáčaní. Santa María už neabsolvovala svoju plavbu naspäť do Španielska. Jej koniec nastal počas pokojnej noci, kedy narazila na plytčinu a už ju nebolo možné opraviť. Ostatné dve lode naďalej slúžili na objavovanie priľahlých ostrovov a cestách za zlatom.