Možno, že ste akurát v situácii, kedy uvažujete o zaobstaraní si plynovej krátkej zbrane na sebaobranné účely. Snažíte sa dopátrať základných informácií aj o tom, aké sú rozdiely medzi plynovou pištoľou a revolverom? Ako je vlastne postavená naša legislatíva k plynovým pištoliam na korenisté plynové náboje? Zdá sa vám, že fungujú predsa podobne ako plynové spreje, alebo to vôbec nie je tak? Je určite rozumné, aby sme sa pred ich kúpou zoznámili s výhodami i nevýhodami ručných krátkych plynoviek. Aj aké plynové náboje sa do nich zvyknú používať a na aký účel.
Sebaobranné plynové zbrane
Sebaobranné plynové zbrane sa delia na pištole a revolvery. Jedná sa o zbrane kategórie D podľa zákona o zbraniach, ktoré sú voľne predajné od 18 rokov. Je dôležité si ale uvedomiť, že aj keď korenistý obranný sprej a plynová pištoľ na korenisté plynové náboje majú podobný efekt, korenistý sprej zákon nepozná. Na používanie plynových ručných zbraní sa vzťahujú obmedzenia a povinnosti, vrátane postihov za ich porušenie. Aké sú niektoré základné rozdiely medzi plynovou pištoľou a revolverom? Revolver je vďaka jednoduchšej konštrukcii spoľahlivejší a býva menší ako pištoľ. Pištoľ má obvykle zásobník na viac plynových nábojov. Plynová pištoľ má o niečo dlhší dostrel, pretože nedochádza k úniku plynu medzi hlavňou a valcom.
Plynové náboje do pištole a revolvera
Plynové náboje do pištole sa označujú PAK, do revolvera sa označujú 9mm Knall, 9mm RK a podobne. Revolverové náboje sú o niečo kratšie.V ponuke sú klasické štartovacie akustické náboje, plynové náboje so slzotvorným plynom (CS), korenisté náboje, CN náboje a iné typy nábojov. Plynové zbrane sú obvykle na nerozoznanie od skutočnej ostrej ručnej zbrane.Preto môže dôjsť k tragickým nedorozumeniam, ak použijeme takúto plynovú zbraň proti majiteľovi skutočnej strelnej osobnej zbrane.Z plynových zbraní nemožno strieľať klasickými nábojmi, okrem iného je v hlavni prepážka a celkovo takáto zbraň nie je konštruovaná na streľbu ostrými nábojmi.