Pre mnohých ľudí sú pracovné rukavice neodmysliteľnou súčasťou ich každodennej práce. S používaním rôznych pracovných, ochranných aj jednorazových rukavíc sa môžeme stretnúť naozaj kdekoľvek. V práci aj v domácom prostredí, napr. pri čistení a upratovacích prácach. Do kontaktu s ochrannými rukavicami prichádzame v rozličných pracovných odvetviach, napr. v priemysle, zdravotníctve alebo aj v gastronómii či v rôznych službách, ako je napr. kaderníctvo, kozmetika, manikúra-pedikúra. Jednorazové rukavice sa používajú najmä v rámci hygienických opatrení a to predovšetkým v nemocniciach a zdravotníckych či opatrovateľských zariadeniach. Sú to rukavice, ktoré slúžia výhradne na jedno použitie a okamžite po použití je nutné ich odhodiť. V žiadnom prípade sa nepoužívajú opakovane, pretože môžu byť zdrojom infekcie. Aj tieto rukavice si však musíte vedieť vybrať správne a podľa určitých kritérií.
Aké jednorazové rukavice si vybrať?
Jednorazové rukavice sú na trhu dostupné hneď v niekoľkých prevedeniach, napr. latexové v prírodnej farbe, nitrilové v svetlomodrom odtieni alebo priehľadné vinylové jednorazové rukavice. Každý typ jednorazových rukavíc má svoje opodstatnenie a využitie. Napr. prírodný gumový latex je vďaka svojej pružnosti, pevnosti a pohodlnosti akýmsi zlatým štandardom pre ochranu rúk a v zdravotníctve za využíva v hojnej miere. Vinylové jednorazové rukavice sú vhodné pre ľudí s citlivejšou pokožkou. Majú však podstatne nižšiu odolnosť a tak sa odporúčajú len na krátke zdravotnícke úkony, pri ktorých nedochádza ku kontaktu s krvou alebo chemikáliami. Naopak, nitrilové jednorazové rukavice sa vyznačujú veľmi dobrou odolnosťou voči chemikáliám, dezinfekčným prostriedkom aj voči prepichnutiu.
Kedy sa vám ešte môžu hodiť jednorazové rukavice?
Jednorazové rukavice sa vám však určite zídu aj v domácnosti a to nielen na zdravotnícke úkony, ako je napríklad starostlivosť o imobilných či starších členov rodiny. Využijete ich aj pri narábaní s chemikáliami počas upratovania. Napr. keď umývate toalety, okná, dvere a tiež pri manipulácii s rôznymi nátermi, lakmi, interiérovými farbami alebo záhradnými postrekmi. Užitočným pomocníkom môžu byť aj v kuchyni, najmä pri manipulácii s potravinami, ktoré výrazne farbia pokožku rúk, napr. cvikla, červená kapusta alebo pri lúpaní orechov.