S príchodom jesenného obdobia sa začne meniť nielen dĺžka a intenzita slnečného žiarenia, ale aj počasie, ktoré môže byť už občas mimoriadne nevľúdne, veterné a sychravé a tak sa na túto zmenu musí pripraviť aj náš šatník či botník. Letné sandále, šľapky, plátenky a žabky pomaly vymeníme za poltopánky, gumáky, lodičky a členkové čižmy a práve jesenné vlhké počasie si bude vyžadovať aj oveľa väčšiu a častejšiu starostlivosť o topánky ako tomu bolo pri ľahkej letnej obuvi. Obuv, ak má byť naozaj pekná, čistá, nepremokavá a pritom si má zachovať dostatočne dlhú životnosť, potrebuje pravidelnú starostlivosť a údržbu, rovnako ako napr. vaše bývanie a záhrada.
Pravidelná a správna starostlivosť o topánky spočíva najmä v impregnácii
Starostlivosť o topánky spočíva v prvom rade v ich ochrane voči vlhku, dažďu či snehu, ktoré najviac poškodzujú obuv a najúčinnejšou ochranou je v tomto smere pravidelná impregnácia. Dobrá impregnácia je teda základ a je potrebné nanášať ju aj na úplne nové topánky ešte pred ich prvým použitím. Používajte však na každé topánky len impregnačný prípravok určený presne pre materiál, z ktorého je vaša obuv vyrobená a najlepší postup pre prvú impregnáciu je nanesenie impregnačného prípravku (zväčša spreju) v troch tenkých vrstvách. Pamätajte na to pri každej dámskej, pánskej aj detskej obuvi, pretože jediné topánky, ktoré sú dostatočne odolné proti vode aj bez impregnácie, sú gumáky.
Kožené topánky potrebujú inú starostlivosť ako napr. umelé materiály či textil
Okrem impregnácie je najdôležitejšie starať sa o obuv primeraným spôsobom a prípravkami určenými pre jej konkrétny typ obuvi, napr. kvalitnácelokožená obuv potrebujú okrem odstránenia všetkých nečistôt a prachu vlhkou handričkou aj pravidelné krémovanie. Pri brúsenej koži si s nečistotami najlepšie poradí gumená kefka a topánky z textilných materiálov (napr. športovú alebo dámsku spoločenskú obuv) ošetrujeme jemným prekefovaním za sucha, prípadne špeciálnymi čistiacimi penovými sprejmi, ktoré zároveň pekne oživia ich farbu.