CMYK farby do tlačiarní 

    Aké hlavné parametre by ste si mali všímať pri kúpe farebných náplní do tej vašej tlačiarne? Pri akomkoľvek výbere novej náplne do laserovej alebo atramentovej tlačiarne je rozumné hneď na začiatku vedieť, či bude kompatibilná s vaším tlačiarenským zariadením. Modely a typy tlačiarní sa v mnohých ohľadoch líšia, a preto je dôležité vybrať farby vhodné práve pre tú vašu tlačiareň

    Je to dôležité aj z pohľadu výberu kazety pre atramentovú tlačiareň. Niektoré tlačiarne vyžadujú farebné atramenty v jednej nádobe a niektoré vo viacerých. Výťažnosť kazetovej náplne je veľmi dôležitá, pretože nám umožní určiť, koľko farebných výtlačkov môžeme urobiť s jednou kazetou. Na trhu nájdete originálne, repasované náplne, ako aj ich náhrady. Rozdiel v cene často znamená aj nižšiu kvalitu výtlačkov, no väčšiu finančnú úsporu.  

Každá tlačiareň používa štyri základné farby – cyan, magenta, yellow a black (CMYK).

 

Farby do tlačiarní sa delia na dva typy

      Rozdiel je v  rozpustnosti farbív. Pigment je nerozpustné  a  dye-based je rozpustné farbivo. Oba typy atramentových náplní do tlačiarní  sú založené na báze vody. Ktorý atrament na plnenie tlačových kaziet je teda lepši? Pigment, alebo dye-based?  Všetko záleží od účelu použitia. Pre bežnú domácu, či kancelársku tlač je však kvalitný dye-based atrament lepšou voľbou. 

     Pigmentové farby umožňujú veľmi jasné a ostré obrysy výtlačkov. Sú vhodné na tlač textu, ale i fotografií zachytávajúcich spomienky na vaše najlepšie zážitky, a je jedno akú kvalitu papiera použijeme.  Dye-based farby sa veľmi dobre miešajú, takže fotografie a grafika sú na prijateľnej úrovni.  

Farby do tlačiarne sa delia na dva typy, pričom rozdiel je v rozpustnosti farbív.

Rozsah farieb a gamut 

    Ukazovateľ „gamut“ je veľmi dôležitý. Určuje, aký rozsah farieb dokáže tlačiareň z atramentu namiešať v režime CMYK. Každá tlačiareň používa na tlač štyri základné farby. Čiernu, purpurovú, azúrovú a žltú (anglicky cyan, magenta, yellow a black) Z týchto štyroch farieb tlačiareň „poskladá“ všetky ostatné farby. Pre výslednú kvalitu tlače je teda rozhodujúca schopnosť atramentov zobraziť farbu, čiže gamut. 

    Tento štýl tlače sa tiež nazýva „4-farebný proces“ alebo niekedy len „proces“. Na nanášanie atramentov na papier možno použiť rôzne spôsoby tlače, ale najpopulárnejšie technologické tlačiarenské postupy (litografický a digitálny) používajú tento systém na popis svojich farieb. 

admin

Pridaj komentár