Potrebujem parkovacie senzory? 

Ak ste si pri parkovaní istí, zaobídete sa aj bez parkovacích senzorov. Avšak mnohí, a  nielen čerství vodiči, majú s parkovaním problémy. Vedeli ste, že podľa údajov poskytnutých z poisťovní, až 40 % všetkých dopravných nehôd sa stane práve pri parkovaní? Cúvanie medzi čiary, pozdĺžne parkovanie medzi dve autá a parkovanie do  garáže. Asistent cúvania v  podobe senzorov vám bezpochyby dokáže uľahčiť život.

parkovisko
Parkovanie na preplnenom parkovisku môžu uľahčiť práve parkovacie senzory.

Rôzne druhy parkovacích senzorov

Rozlišujeme 3 základné typy parkovacích senzorov: do zadného nárazníka, zadné senzory posilnené snímačmi v  prednom nárazníku a  parkovacie senzory s  kamerou. Pri kúpe sa môžete stretnúť tiež s  rôznym počtom parkovacích snímačov. Najčastejšie sa vyskytujú  4-senzorové  a  8-senzorové. Ich umiestnenie by malo byť min. 40 cm nad vozovkou, alebo v takej výške, ktorú odporučí výrobca. S  káblami alebo bezdrôtové senzory? Tie káblové sú lacnejšie, no prekážať vám môže skrumáž káblov. Bezdrôtové predstavujú elegantnejšie riešenie, sú však oveľa drahšie.  

Najbežnejším typom sú ultrazvukové parkovacie senzory, ktoré vydávajú vysokofrekvenčné zvukové vlny. Čím vyššia frekvencia (48, 58 alebo 68 kHz), tým presnejšie meranie vzdialenosti. Menej rozšírené sú elektromagnetické parkovacie senzory, ktoré sa považujú za najmenej spoľahlivé. Tie totiž dokážu zaznamenať zásah do elektromagnetického poľa iba vtedy, keď je auto v pohybe. Najmodernejším typom cúvacieho asistenta je parkovacia kamera. Pri jej výbere treba okrem iného pamätať aj na typ objektívu, umiestnenie kamery, rozsah pohľadu  i  možnosť nočného videnia. 

parkovanie na parkovisku
Káblové senzory sú lacnejšie, avšak zároveň aj menej estetické.

Čo ešte mať na pamäti pri výbere parkovacích senzorov

Ďalším faktorom, ktorý je rozhodujúci, je aj citlivosť senzorov. Dokážu detekovať vzdialenosť prekážky od 0,1 m až po 2,5 m. Citlivejšie snímače, ktoré rozoznajú prekážku na vzdialenosť 10 cm, ponúkajú najbezpečnejšie a veľmi pohodlné parkovanie.  

Čo si ešte všímať pri výbere parkovacích senzorov: 

pozorovací uhol – čím vyšší horizontálny a  vertikálny uhol, tým lepšie 
spôsob signalizácie – niektoré senzory okrem akustickej signalizácie (typické pípanie) ponúkajú upozornenie aj na LED displeji, kde sa zobrazí vzdialenosť od prekážky aj to, či sa nachádza na pravej alebo ľavej strane. 
funkcia naviac – niektoré snímače ponúkajú niečo navyše, čo sa vám môže hodiť (napr. nastavenie hlasitosti pípania, pripojenie na wifi a pod.) admin

Pridaj komentár