Detská obuv si vyžaduje svoju pozornosť

Za vývoj a správne tvarovanie detských chodidiel je z veľkej časti zodpovedné prostredie, v ktorom sa detské chodidlá nachádzajú. Nohy uväznené v tesnej a nevhodnej obuvi na celé hodiny sa budú vyvíjať inak ako tie, ktoré si užívajú byť neustále voľné alebo naboso. Preto treba detskú obuv vyberať tak, aby neobmedzovala nôžky dieťaťa. Umožňovala im byť a vyvíjať sa v plnom fyziologickom rozsahu. Je to skutočne dôležité, pretože detské nohy sú z veľkej časti tvorené veľmi mäkkými chrupavkami. Detská obuv by mala mať pevnú pätu mierne nad členkom. To zabezpečí dobrú stabilizáciu päty a podporí jej správne polohovanie. Okrem toho venujte veľkú pozornosť podrážke. Musí byť dostatočne mäkká, aby sa dala ľahko ohnúť tromi prstami. 

Bosé detské nohy
Aké topánočky zvoliť?

Dobre zvolená detská obuv je základom 

    Niektorí rodičia si možno úplne neuvedomujú, že dobre zvolená obuv je pre ich dieťa základom zdravého vývoja jeho nožičiek. Pokiaľ batoľa nezačne chodiť, netreba mu zväzovať nôžky do topánok alebo ponožiek s tuhou podrážkou. Ak tak rodič robí, môže narušiť jeho správny zdravý vývoj. Dieťa nebude môcť nohami skúmať okolie a zem. Keď však začne robiť prvé kroky, uistite sa, že sa vždy pohybuje po tvrdom povrchu v pohodlnej obuvi s primeraným odpružením. Detská chôdza naboso niekde vonku je pre neho skvelou skúsenosťou. Ale len po vhodnom povrchu, napríklad piesku alebo tráve. Vtedy chodidlo dieťaťa funguje trojrozmerne, kolená a kĺby nie sú vystavené nechceným drobným otrasom. 

Zdravý vývoj detskej nohy
Nezanedbajte výber topánok pre vaše dieťa

Detská obuv ako dobrá investícia 

     Rodičia by nemali váhať a kúpiť vo vhodnom čase pre svoje dieťa vždy novú obuv. Dedením topánok po starších súrodencoch ušetria rodičia nejaké peniaze. Na chodidlá mladšieho dieťaťa to ale môže mať zlý vplyv. Každé dieťa chodí inak. Jeho obuv sa nosením mení a určitým spôsobom tvaruje. Treba si dať veľký pozor na materiál. Všeobecne je zásadné dbať na výber topánok z certifikovaných, a teda zdravotne vyhovujúcich materiálov. Detská nožička, ktorá sa všeobecne viac potí ako dospelá, by mohla byť poškodená výluhmi z nevhodne spracovávanej kože. To môže byť problém cenovo lacnejších výrobkov, ktoré nepodliehajú prísnym európskym normám pre detskú obuv. 

admin

Pridaj komentár