V prípade, že ste prehladli 1. časť tohto článku, kliknite sem.
Získanie overovacieho certifikátu
Ak ste si už urobili dobrý výskum a ste presvedčený že občas sedávate na veľmi hodnotnej starožitnosti alebo zberateľskej rarite, potom ďalším vhodným krokom je ísť za profesionálnym znalcom. Takým, ktorý sa špecializuje na starožitný nábytok. Je to dobré urobiť hlavne vtedy, ak uvažujeme časom ísť s týmto kusom starožitného nábytku na tematicky zameranú aukciu a výhodne ho predať.
Overenie môže prestavovať list alebo certifikát vypracovaný expertom v danej oblasti starožitností alebo zberateľstva. Je to doklad o pôvodnosti vášho kusu. O jeho autenticite. Môže obsahovať aj popis jeho stavu, ale nemal by obsahovať odhad ceny. Majúc certifikát v ruke je jasné, že pravdepodobnosť dobrého predajného zisku na aukčnej burze sa zvýši. Bude vás to stáť nejaké výdaje pre znalca, ale aj vaše vlastné výsledky výskumu budú oficiálne potvrdené, jeho pôvod sa definitívne ujasní a zlegalizuje. A asi s najväčšou pravdepodobnosťou už prestanete vysedávať na tomto znalcom ohodnotenom kuse starožitného nábytku. Kto vie?
Získanie odhadu ceny
Občas je odhad predajnej ceny aj súčasťou overovacieho oficiálneho certifikátu, ale neplatí to obecne. Odhadca ceny vášho kusu nábytku má svoje postupy, skúsenosti, prehľad a zdroje informácií. Preto je vždy dobre sa s ním vopred presne dohodnúť na podmienkach. Aj koľko za to bude chcieť zaplatiť, samozrejme. A dať to prípadne aj na papier. Prečo aj nie?
Je ale tiež dôležité si uvedomiť, že existuje výrazný rozdiel medzi oficiálne spísaným odhadom ceny na papieri a len obyčajným ústnym odhadom nejakého dílera so starožitnosťami. Písomný doklad je založený na faktoch, dobrom výskume, uvedení dostupných predajných cien podobných kusov na aukciách vo svete. Ak sa však potrebujete len zhruba zorientovať, či vôbec a akú hodnotu ten váš starožitný nábytok má, potom je dobrý a úplne postačuje aj rýchly odhad skúseného predajcu či odhadcu starožitného nábytku.
Správna starostlivosť a skladovanie
Udržiavanie celkového stavu a tým aj hodnoty vášho starožitného kusu nábytku je hlavne o dobrej a odborne uskutočňovanej dlhodobej starostlivosti. Od správneho manipulovania s ním pri sťahovaní, správneho a citlivého čistenia povrchu, zachovávania charakteristickej a cenenej patiny, minimálnych amatérskych zásahov do pôvodnej konštrukcie či nesprávnym skladovaním. Vyhýbajte sa skladovaniu vo vlhkých prízemných miestnostiach, garážam či dokonca pivniciam. Ani prehriate priestory v manzardkách či povalách našim zbierkových kusom nebudú robiť dobre. Jednoducho povedané, ak chcete mať svoje starožitné kusy nábytku vhodne chránené, uložte ich na takých miestach a v takých priestoroch, kde sa aj vy sami cítite dobre a bezpečne.
Ak by ste sa o starožitnom nábytku chceli dočítať ešte o niečo viac, odporúčam vám túto stránku.
One Comment