Má vôbec hodnotu váš starožitný nábytok? (1. časť)

starožitný nábytok

Viete akú hodnotu má váš starožitný nábytok?

Starožitný nábytok má väčšinou pre nás osobne hlavne sentimentálnu hodnotu. Pamätáme sa naň z nášho detstva z prázdnin u starých rodičov, alebo nám ju niekto daroval, s ktorým nám bolo občas veľmi príjemne. Niečo nám pripomínajú, s niekým konkrétnym sú emotívne prepojené do vzdialenejšej minulosti. Niektoré kusy nábytku zase menia svoju hodnotu podľa situácie na trhu, módnosti či záujmu zberateľov. Istú hodnotu majú v sebe obsiahnutú starožitnosti zhotovené z drahých kovov, či šperky plné vzácnych minerálov.

Akýkoľvek osud už váš starožitný nábytok čaká, či už ho mienite skôr či neskôr ponúknuť na predaj na aukcii so starožitným nábytkom alebo ho prenechať svojim potomkom, vždy môžete jeho hodnotu zvýšiť. Vaša starožitná skriňa, ktorú doma máte, sa môže stať viac zberateľsky zaujímavá, ak sa vám podarí zrealizovať niekoľko krokov, ako zvýšiť jej hodnotu. Pokúste sa zamyslieť na nasledujúcim piatimi možnosťami. Tu sú.

Starožitný nábytok a doloženie jeho pôvodu

Ak sa vám podarí dôveryhodne dokázať, že váš kus nábytku bol niekedy v minulosti používaný a vlastnený niekým slávnym a známym, alebo že bol použitý alebo používaný v nejakom historicky dôležitom kontexte, potom sa jeho hodnota môže výrazne zvýšiť. Je to vždy lepšie, ako sa spoliehať len na informácie predávané ústnym podaním, len na domnienky o pôvode nášho starožitného nábytku. A keby aj dokumentácia pôvodu pravosti nepriniesla výraznejšie zvýšenie jeho hodnoty na trhu, vediac viac o tom ako nábytok prechádzal z generácie na generáciu v našom rodokmeni, zvýši to určite tú sentimentálnu hodnotu starožitnosti.

Pôvod akejkoľvek starožitnosti môže byť zdokumentovaný aj nasledovne:

  • originálny doklad o predaji s uvedením mena kupujúceho, prípadne aj dátum a miesto predaja
  • fotografia zobrazujúca osobu nosiacu alebo používajúcu predmet, alebo zobrazujúcu predmet v špecifickej lokalizácii
  • ručne napísané poznámky od predchádzajúcich majiteľov alebo darovacie listiny
  • iné dokumenty a podklady ako výsledok výskumu histórie daného predmetu

Urobte si sami výskum

starožitný nábytok

Zbieranie starožitností sa môže stať aj celoživotnou vášňou

Vyhľadávanie, zbieranie a vlastnenie starožitností býva často nielen koníčkom ale aj celoživotnou vášňou. Alebo aj zdrojom príjmu a spôsob podnikania s umením. Doslova zábava môže byť ich spoznávanie a štúdium pôvodu. Môžete tak objaviť niečo o svojom nábytku, o čom ste predtým ani netušili a čo výrazne zvýši hodnotu vášho starožitného nábytku. Z ničoho nič sa tak zrkadlo v izbe pre hostí môže stať vďaka vášmu výskumu hodnotným pokladom.

Svoj vlastný výskum môžete začať aj hľadaním odpovedí na nasledujúce otázky:

  • má môj starožitný nábytok značku alebo podpis výrobcu alebo remeselníka?
  • existuje vhodný spôsob ako identifikovať model alebo štýl môjho nábytku?
  • aký je asi jeho vek?
  • som si úplne istý, že sa nejedná len o reprodukciu, falzifikát či lacnú kópiu originálneho kusu?
  • môžem úplne dôveryhodne otestovať materiál, z ktorého je môj starožitný nábytok vyrobený?

Pokračovanie článku nájdete tu.

Silly Billy

One Comment

Pridaj komentár