Sporák – spoločník pre vaše varenie

Jadrom kuchyne je sporák, na ktorom prebieha celá tepelná úprava jedla a je preto neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti. Na výber máme niekoľko typov sporáku a to voľne stojace (napr. plynový, elektrický, prípadne kombinovaný) alebo aj riešený ako zostava vstavanej varnej dosky a vstavanej rúry pre zabudovanie do kuchynskej linky.

Výber sporáka je otázkou vkusu a najčastejšie ho vyberáme podľa toho, čo sa nám viac páči alebo podľa toho, na čo sme boli aj doteraz zvyknutý, ale jeho výber môže ovplyvniť aj to, či máte k dispozícii prívod plynu alebo len elektriny.

Elektrický sporák

sporák

Elektrický sporák skvelo zapadne ku vašej kuchynskej linke

Pri elektrických sporákoch je samozrejmosťou elektrická rúra a varná doska v klasickom  liatinovom prevedení, prípadne  je možnosť vybrať si modernejšiu sklokeramickú alebo aj indukčnú varnú dosku.

Sporák s liatinovou varnou doskou je pri nákupe najlacnejším variantom, ale keďže spotrebuje podstatne viac energie, ako napr. sporák so sklokeramickou doskou, môže byť z dlhodobého hľadiska pre vás podstatne drahšou investíciou. V porovnaní so sklokeramickou varnou doskou sa tiež dlhšie zahrieva a pomalšie dochádza k vychladnutiu varnej plochy.

Vďaka svojmu dizajnu, elegantnému povrchu a pohodlnej údržbe sú veľmi obľúbené najmä sporáky so sklokeramickou a indukčnou varnou doskou. Rozdiel medzi týmito dvoma variantmi je v princípe zahrievania. Výhodou indukcie je, že k zohrievaniu varnej časti dochádza iba v mieste kontaktu s varnou nádobou a teplo tak smeruje presne tam, kde je to potrebné, čím ušetríme množstvo elektrickej energie. Pre varenie na indukčnej doske však nie sú vhodné všetky nádoby a hrnce a používať je možné iba hrnce s feromagnetickým dnom (vhodnosť konkrétnej nádoby najlepšie otestujete použitím magnetu, ktorý sa musí na jej dne udržať).

Plynový a kombinovaný sporák

Výhodou plynového sporáka je najmä plynová varná doska, ktorá zabezpečuje rýchly a dostatočne intenzívny ohrev, ale nevýhodou je plynová rúra, ktorá nezahrieva rovnomerne, preto je ideálnym riešením vybrať si sporák kombinovaný a teda pozostávajúci z plynovej varnej dosky a elektrickej rúry na pečenie, ktorej prednosťou je aj možnosť rôznych funkcií navyše (napr. grilu).

Mato

Pridaj komentár