Pyžamo -zaujímavé fakty z histórie

Čo sa rozhodnete nosiť do postele je vaša osobná záležitosť. Môžete byť dokonale šťastní v pruhovanom bavlnenom pyžamovom sete, zatiaľ čo niekto iný by uprednostnil nočnú košeľu, alebo absolútne nič. Niektoré ženy uprednostňujú mužské pyžamá, a niektorí muži len spodnú bielizeň. Viete však ako sa pyžamo dostalo do svojej súčasnej podoby? Môžno budete prekvapení.

Odkiaľ pochádza slovo „pyžamo“

Pyžamá majú svoje pomenovanie z indického slova „piejamah“, čo vo význame znamená „voľné nohavice zviazané v páse“. Komfortné nohavice boli v Indii obdivované britskými kolonistami. Toto perfektné oblečenie mohli nosiť doma na zdriemnutie a popoludňajší odpočinok. Keď sa kolonisti vrátili do Británie, trend pyžamových nohavíc sa okamžite uchytil. Paradoxne, Británia dnes patrí k tým krajinám, kde sa pyžamá nenosia.

pyžamo

V Británii sa pyžamo príliš nenosí.

Pyžamo nie len na spanie

Začiatkom 20. storočia vytvoril módny návrhár Paul Poiret hodvábne pyžamá, ktoré sú určené ako denné ale aj večerné oblečenie. V niektorých ázijských krajinách sa tento trend celkom uchytil. V Japonsku dokonca niektorí ľudia nosia tzv. Kigurumi, čo je pyžamo, ktoré vyzerá ako obrovský vypchatý zvierací kostým. Samozjreme ide o extrém, no poukazuje to na pohodlie, čo pyžamá poskytujú, ktoré je možné dopriať si aj cez deň.

Dupačky pre dospelých

Pyžamové overaly s chodidlami (dupačky) boli v skutočnosti prvotne vyrobené ako pyžamo pre dospelých. Prvé verzie boli vyrobené tak, že sa na spodok pyžamových nohavíc prišívali ponožky. Mali za úlohu lepšie udržiavať teplo na nohách a chodidlách počas spánku.

pyžamo

Kedysi sa pyžamo nenosilo samotné, ale používali sa aj nočné čiapky.

Čiapky

Počas celej doby 19. storočia boli populárne nočné čiapky. Účel je zrejmý. Mali udržiavať hlavu človeka v teple najmä počas zimných mesiacov. Dizajn takýchto nočných pyžamových čiapok bol vymyslený schválne taktiež kvôli zime – špicaté dlhé čiapky mali byť dostatočne dlhé, aby pokryli v prípade potreby aj krk. Mali teda nahrádzať šál.

Prečo nosíme pyžamo?

Zatiaľ čo rôzne obchody predávajú nespočetné pyžamá, spanie bez je u mnohých stále veľmi obľúbené. Hlavne u mužov. Podľa výskumov vo Veľkej Británii až 47% mužov spí nahých. Vždy však existujú situácie a dni, kedy je pyžamo potrebné a vhodné. A je to skvelý tip na darček.

Gabika

Pridaj komentár