V čase mojich detských liet neboli poschodové postele tak časté v našich príbytkoch ako je tomu v súčasnosti. Bolo ich vidieť hlavne v rekreačných objektoch a príležitostných turistických ubytovniach. Ja som ako gymnaziálny študent po prvýkrát odpočíval na poschodovej posteli takmer dva prázdninové mesiace. Po robote v mobilnej maringotke na severe Čiech. Spali sme tam trocha stiesnene štyria na dvoch poschodových posteliach. Bolo to pre mňa niečo nové a romantické. Potom som sa s týmto typom postelí stretol mnohokrát pri svojich pracovných a poznávacích cestách. Ja sám som však kúpil zatiaľ len jednu poschodovú posteľ. Do detskej izby pre svojich synov. A o mesiac budem, aspoň si tú cestu pripravujem, spávať na poschodovej posteli priamo v cetre Paríža. Rezervoval som si izbu v hosteli, kde budeme možno oddychovať až osmi na štyroch poschodových posteliach. Prečo aj nie?
Poschodová posteľ a deti
Poschodové postele v detskej izbe sú časté a obľúbené aj z pohľadu úspornosti miesta a ich praktičnosti. Dosť často však môžu byť aj dosť nebezpečným miestom pre naše hravé ratolesti. Vo všeobecnosti platí, že by sa poschodové postele nemali používať deťmi mladšími ako šesť rokov. Dôležité je, aby vrchná posteľ mala zvýšené ochranné zábradlie. Malo by to byť na oboch bočných stranách poschodovej postele, podobne ako aj menšie otvory na preliezanie musia byť na obidvoch stranách vrchnej časti postele. Dôležitý je výber vhodného matraca, rebrík na lezenie má byť dostatočne pevný a stabilný. Je dôležité poučiť naše deti o ich správaní sa a nedovoliť im šantiť bez dozoru na tej nebezpečnejšej vrchnej posteli.
Bezpečná konštrukcia pre poschodové postele
Konštrukcia poschodovej postele môže byť vyrobená z rôznych materiálov. Ja som spával aj na posteliach kovových. Boli pevné, ale dosť strohé a asi nie sú príliš vhodné do našich moderných bytových interiérov. Dnes sú asi najčastejšie postele vyrobené z drevených materiálov. Občas sa stane, že si privezieme na chatu darovanú posteľ. Alebo si niekde lacnejšie kúpime už použitý nábytok. Staršie modely postelí však nemusia spĺňať niektoré základné bezpečnostné štandardy a kritéria. Vhodné parametre poschodovej postele udávajú všeobecné bezpečnostné normy Tie kladú dôraz nielen na dostatočnú stabilitu konštrukcie, vhodné materiály ale aj na jej rozmery. Pred samotným nákupom si však môžeme dosť skontrolovať aj sami. Či už je to šírka priečok rebríka, spracovanie nutných bezpečnostných zábran alebo aj samotné zaoblenie rohov jednotlivých konštrukčných prvkov poschodovej postele. Priestor medzi spodnou a hornou posteľou nesmie byť menší než 110 cm. A taktiež medzi hornou posteľou a stropom by sme mali namerať nie menej ako deväťdesiat centimetrov. Nezabúdajme ani na matrace, ktoré by mali mať tú správnu kvalitu a rozmery. Výrobcovia jednoznačne doporučujú používať rozmerovo nevhodné matrace. Používaním sa postele samozrejme trocha hýbu, preto kontrolujte pravidelne kvavlitu a pevnosť spojovacích prvkov.