Predtým, ako deti začnú chodiť, nepotrebujú žiadnu obuv. V skutočnosti, podporné topánky s pevnou podrážkou môžu byť prekážkou v pohyblivosti dieťaťa. Ponožky alebo mäkké kožené detské topánočky bez podošvy sú vhodné pre ochranu pred chladom pre tie najmenšie deti. Keď už dieťa spraví tie prvé kroky, je čas na prvé topánky.
Prvé topánky od prvých krokov dieťaťa
Na rozdiel od bábätkovských topánočiek, ktoré skôr pripomínajú papučky, prvé topánky majú flexibilnú protišmykovú podrážku (najčastejšie gumenú) a pevnejší zvršok. Prvé topánky by nemali byť sandále. Mali by byť uzatvorené, pretože ich úlohou je chrániť detské chodidlá pred rôznymi povrchmi a nebezpečenstvom zvonku ako sú triesky, kamene, sklo a pod. V interiéri je stále dobré nechať deti nosiť nejaké papučky, pretože pohybovanie sa po dome či byte s takto ľahko pokrytými chodidlami pomáha deťom budovať silu a koordináciu vo svojich nohách a chôdzi. Nezabúdajte, že chodidlá malých detí sa stále vyvíjajú, takže nebudú vyzerať alebo sa správať ako chodidlá dospelých. Detský tuk okolo chodidiel môže pripomínať, že sú ploché. Deti majú tiež tendenciu na začiatku pri prvej chôdzi vytáčať chodidlá von alebo dnu. Toto všetko by sa časom malo upraviť samé.
Na čo sa zamerať pri nákupe prvých topánok
Prvé topánky na šnúrky alebo suchý zips – toto je v podstate na vašom zvážení. Suchý zips je samozrejme jednoduchší na obúvanie topánok, no dieťa sa ľahko naučí ako suchý zips používať a môže si samé vyzúvať topánky aj vtedy keď by nemalo.
Priedušný a ľahký materiál – na prvé topánky je najlepšie plátno alebo mäkká pravá koža.
Flexibilné podošvy – pre prvé detské topánky by mali byť podošvy jednoznačne flexibilné a protišmykové (materiál gumený, a taktiež povrch by mal mať drážky).
Správna veľkosť – je dôležité, aby si dieťa vyskúšalo svoje prvé topánky po stojačky. Celková veľkosť vnútornej stielky by mala byť približne o 1 cm väčšia ako samotné chodilo dieťaťa. Detské chodidlá by mali mať nejaký priestor na pohyb, no aby v nich veľmi chodidlá „nelietali“. Pretože detské chodidlá rastú veľmi rýchlo, je vhodné kontrolovať ich topánky každý mesiac.
Dobre si ich prezrite, ohmatajte – keď dieťaťu obujete nové prvé topánky, je dobré skúsiť ohmatať jeho prsty a koľko miesta majú v topánkach. Niekedy deti zovierajú prsty na nohách pri obutí nových topánok a veľkosť bude vtedy skreslená. Preto si ich dobre obzrite a preskúmajte, či sú v poriadku.
Nakupujte poobede – je dokázané, že poobede sú chodidlá o trošičku väčšie alebo opuchnuté a preto sa odporúča nakupovať vtedy.
Všimnite si problémové miesta na topánkach – ešte predtým, ako nové topánky dieťaťu zakúpite, prezrite si ich zvnútra aj zvonku, skúste prstami ohmatať, či niekde netrčí hrubší šev, či je opätok dobre tvarovaný a podobné.