Ostatní kúzelníci ho označovali prívlastkom „eskapádny umelec“ a prezývkou zas “kráľ pút”. Tento titul si vyslúžil vďaka predvádzaniu únikov z rôznych pút, zamknutých klietok, debien, kanví alebo skríň, zvieracích kazajok a zošitých vriec. Svoje kúsky predvádzal rovnako na suchu, ako aj vo vode. Bol známy pre prekonávanie všetkých stanovených latiek, ktoré boli v obore eskapád dovtedy predvedené.
Slávne triky
Medzi jeho pamätné kúsky určite patrí únik z Washingtonskej štátnej väznice. Kúzelník sa nechal uzavrieť do nepreniknuteľnej cely smrti, ktorá má viaceré zabezpečovacie prvky. Krátko potom ako dozorcovia opustili celu, však stál predo dvermi.
Mnohým sa meno Houdini spája s kanvou na mlieko a zvieracou kazajkou, z ktorej predviedol tiež svoje slávne vyslobodenie. Takisto sa ponoril do sudu s pivom a tento trik opakoval na mnohé spôsoby. Jeho kúsky si našli desiatky nasledovníkov, čo ho hnalo k vymýšľaniu stále nových a nebezpečnejších trikov. V Pittsburghu sa nechal zavrieť do sklenenej závesnej kupole, v Detroite zase do balíka vo výške desiateho poschodia, spútaný niekoľkými zámkami a putami. Plánoval aj nebezpečné pochovanie za živa, ktoré už nestihol.
Chytanie podvodníkov a filmová kariéra
Kúzelník ovládal však aj ostatné odbory modernej mágie, vystupoval aj ako iluzionista a jeho obľúbenou činnosťou bolo vyvracať triky špiritistov. V časoch Harryho Houdiniho sa veľmi rozmohlo podvodné vyháňanie duchov a zlých energií z domácností. Houdini vďaka znalostiam z modernej mágie odhalil viac ako sto podvodných trikov.
Houdini skúsil šťastie aj vo filme. V roku 1901 predvádzal svoje triky vo filmovom spracovaní a o dvadsať rokov neskôr založil svoju vlastnú filmovú spoločnosť. Jeho nehviezdna herecká kariéra však ostala zabudnutá.
Houdini neskôr prednášal na univerzitách. Pred vystúpením na univerzite v Montreale prišli do jeho šatne dvaja študenti, ktorí chceli otestovať jeho tvrdenie, že vydrží akúkoľvek ranu do brucha, ak bude pripravený. Študent Gordon Whitehead ho v domnení, že bol pripravený, udrel do brucha. Kúzelník Houdini napriek veľkým bolestiam odprezentoval dve experimentálne prednášky. Po ich ukončení bol hospitalizovaný a absolvoval operatívne vyjmutie prasknutého apendixu. Dva dni po operácií však zomrel.