Zeolit ako filtračný materiál do bazéna

Mať vedľa domu v záhrade bazén, je veľkou výhodou, no prináša to aj niekoľko povinností, spojené s jeho údržbou. Teda v prípade, že sa v bazéne chceme kúpať a mať v ňom peknú, čistú vodu. Preto asi najdôležitejším príslušenstvom, ktorý by sme si k bazénu mali zabezpečiť je kvalitný filter. Ako dobrý filtračný materiál je vhodný zeolit, o ktorom si v tomto článku povieme trochu viac.

Zeolit

Zeolit a čistenie bazéna

Zeolit, vlastnosti a funkcie

Zeolit je hornina, ktorá má veľké využitie v rôznych sférach. V priemysle, poľnohospodárstve, stavebníctve, chovateľstve a pri čistení životného prostredia. Je to porézna hornina, tvorená malinkými dutinkami a kanálikmi, do ktorých je schopný zachytávať kvapalné, plynné ale i pevné látky. Vďaka tomu sa zeolit využíva aj ako filtračný materiál, na čistenie vody v bazéne, záhradných jazierkach, akváriu ale tiež na čistenie odpadových vôd.

Použitie zeolitu ako filtračného materiálu na čistenie vody je oveľa výhodnejšie ako použitie piesku. Pri piesku sa totiž nečistoty filtrujú cez jednotlivé zrniečka, pri zeolite cez miniatúrne póry. Cez póry prejdú iba látky s menším priemerom, preto so zeolitom je filtrácia vody oveľa kvalitnejšia. Zeolit okrem zachytávania drobných nečistôt taktiež zabraňuje vzniku rias vďaka čomu sa náš bazén nepremení na zelený močiar. Jeho používaním sa upravuje aj pH vody, ktorého správna hodnota je 7,2. Počas sezóny je potrebné hodnotu pH kontrolovať približne raz za týždeň, napríklad pomocou kvapkového testera.

Zeolit

Zeolit ako prídavok do hnojív

Ďalšie kroky pri údržbe bazéna

K pravidelnej údržbe bazéna patrí aj používanie chlóru, ktorý ničí zárodky živočíšnych alebo rastlinných baktérii. Ľudia citliví na chlór, miesto neho môžu používať i kuchynskú soľ, ktorá nedráždi oči a sliznice a nevyvoláva alergické reakcie. Takáto osolená voda má navyše antiseptické účinky.

Pre ochránenie bazéna pred väčšími nečistotami, je dobré ho v čase, keď sa nevyužíva zakryť. Na zakrytie sa používa posuvné zastrešenie, prenosné fóliové zastrešenie, lamelové rolety či krycie plachty.

Ak chcete mať v bazéne čo najčistejšiu a najkvalitnejšiu vodu, vyskúšajte zeolit ako filtračný materiál a uvidíte, že budete spokojní.

Sana

Pridaj komentár