Prírodná záhrada – záhrada nenáročná na údržbu

zahrada

Krásne upravená záhrada – ModraStrecha.sk

I keď si ešte aj dnes mnohí ľudia myslia, že prírodná záhrada je chaotická džungľa plná divo rastúcich rastlín, prechádza čoraz viac záhradkárov na obhospodarovanie svojej záhrady prírodným spôsobom.

Prírodná záhrada môže mať dnes už nespočet podôb a určujú ju predovšetkým spôsoby a metódy starostlivosti a údržby.

Nerýľujeme

V prírodnej záhrade sa neodporúča rýľovať, pretože by sme narušili existujúci pôdny život a tým aj  ekologickú rovnováhu v záhradke. Vhodnejšie je použiť rycie vidly a nimi prekypriť a nadľahčiť udusanú pôdu.

Mulčujeme

Po vysadení, alebo vyklíčení rastlín, pôdu okolo nich prikryjeme organickým materiálom, teda zamulčujeme. Na mulčovanie môžeme použiť kartón, slamu, pokosenú trávu, rastlinný odpad… Výhodou mulčovania je zabránenie rastu nežiadúcich rastlín, zadržiavanie vody a ochladzovanie pôdy.

Nepoužívame chemické postreky

Štandardné chemické prípravky sú škodlivé pre mravce, včely a iné užitočné organizmy a kontaminujú pôdu i vodu. Tieto však môžeme v prírodnej záhrade nahradiť výluhmi zo žihľavy, prasličky, kostihoja alebo kompostu. V núdzových prípadoch je možné použiť prípravky označené Bio alebo Eko, ktoré povoľuje ekologické pestovanie. Veľká rôznorodosť pestovaných rastlín, živočíchov a hmyzu je však hlavnou ochranou proti škodcom. Dôležitý je tiež výber odrôd rezistentných voči chorobám.

záhrada

Kompost by nemal v záhrade chýbať

Rastliny vysádzame vo vzájomne prospešných kombináciach

Niektoré druhy rastlín sa cítia vedľa seba veľmi dobre, iné  sa naopak neznesú. Správnym rozmiestnením a kombináciou rastlín môžeme zabrániť premnoženiu škodcov a vyhnúť sa použitiu agresívnych chemikálií. Dôležité je sledovať, ako sa jednotlivé rastliny vedľa seba správajú, ktoré sa podporujú v raste, ktoré odpudzujú škodlivý hmyz, alebo naopak lákajú ten užitočný. Treba pri tom však zohľadniť aj to, že rastliny v rôznych klmatických podmienkachj môžu reagovať rôzne a preto všetky odporúčania treba brať s určitou dávkou nadhľadu.

Trávnik len kosíme, ale nie často

Starostlivosť o trávnik obmedzíme len na kosenie a aj to tak, aby nám v trávniku prežili sedmokrásky, púpavy, či iné byliny. Takýto trávnik zložený z rôznych druhov rastlín je nenáročný na živiny a taktiež odolný voči suchu a nemusíme si teda robiť starosti s hnojením a zavlažovaním.

Lenka

Pridaj komentár