Antibiotiká počas tehotenstva a kojenia

antibiotiká

Antibiotiká počas tehotenstva – sú vhodné?

Antibiotiká a ich užívanie počas tehotenstva či kojenia nie sú až tak nezvyčajnou záležitosťou. Častokrát sa volia ako tá bezpečnejšia metóda pre matku aj dieťa, pretože riziko vzniku infekcie je oveľa nebezpečnejšie než liečba, pri ktorej sú vhodne zvolené antibiotiká. To, nakoľko je však vaše ochorenie vážne, či sú antibiotiká nevyhnutné a ktoré antibiotiká budú pre vás najvhodnejšie – to už je na uvážení odborníka. My sa vám však pokúsime v našom článku poskytnúť aspoň niekoľko príkladov na situácie, v ktorých určite paniku robiť nemusíte, ale tiež na tie, v ktorých je už lepšie navštíviť lekára.

Chrípka v tehotenstve

Najmä „chrípkové obdobia“ sú pre mamičky a budúce mamička doslova postrachom. Vyhnúť sa nakazeniu je v tomto čase priam nemožné a najmä v prvých troch mesiacoch tehotenstva môže byť aj obyčajná chrípka nebezpečná pre vyvíjajúci sa plod.

Takže, pokiaľ ste už prvý trimester prekonali, liečbu chrípky môžete začať aj obyčajným spôsobom, teda zvýšeným príjmom tekutín, obzvlášť čajov, zvýšením obsahu vitamínov a minerálov v tele, či už prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov a hlavne množstvom oddychu.

Kedy sú už potrebné antibiotiká?

Ak sa však v prvom trimestri ešte iba nachádzate, poprípade vašu chrípku sprevádzajú aj vysoké teploty (nad 38°C), bolesti v oblasti obličiek či hrudi, mali by ste zvážiť návštevu svojho praktického lekára, ktorý vám s veľkou pravdepodobnosťou nasadí spomínané antibiotiká.

Prechladnutie a angína v tehotenstve

Druhým častým ochorením, ktoré sa môže vyskytnúť aj v tehotenstve je prechladnutie, resp. angína. V tomto prípade platí, že by ste sa nemali liečiť bežnými liekmi na prechladnutie, akými sú napr. Orofar či Strepsils. Vhodné sú prírodné metódy liečby – pitie čaju s medom, poprípade kloktanie tinktúry z harmančeka. Ak však bolesť v hrdle pretrváva dlhšie ako 5 dní, poprípade sa u vás vyskytne aj bakteriálna infekcia, opäť prichádza na radu návšteva lekára a antibiotiká.

antibiotiká

Je potrebné prestať s kojením počas toho, ako beriete antibiotiká?

Antibiotiká a lieky počas kojenia

Antibiotiká a kojenie sú tiež veľmi častou a diskutovanou témou. Častokrát sa mamičky stretávajú s „odporúčaniami“, aby v prípade, že berú nejaké lieky, prerušili aj kojenie. Tu určite netreba dať na „babské rady“, ale treba to prekonzultovať v prvom rade s lekárom, pretože v dnešnej dobe už existuje množstvo liekov, ktoré do materského mlieka neprechádzajú, poprípade prechádzajú len v malom množstve, ktoré deťom neublíži. Ak sa chcete dozvedieť viac o antibiotikách v tehotenstve či počas kojenia, skúste sa poradiť aj s ostatnými mamičkami na stránke MODRÝ KONÍK.

Karin

Pridaj komentár