Bolesť pŕs – počas tehotenstva a dojčenia

Bolesť pŕs na začiatku tehotenstva

bolesť pŕs

Ženy často pociťujú bolesť pŕs na začiatku tehotenstva

Počas tehotenstva prechádza ženské telo veľkým množstvom zmien, ktoré sú spôsobené hormonálnymi zmenami. Medzi prvé príznaky patrí okrem vynechania menštruácie, ranných nevoľností, častého močenia čí únavy aj zvýšená citlivosť a bolesť pŕs. Prsia sa môžu začať mierne zväčšovať už na začiatku tehotenstva, stávajú sa citlivými na dotyk a v dôsledku väčšieho prekrvenia sa zvýraznia žilky v oblasti pŕs. Bolesť pŕs môže žena pociťovať v oblasti bradavky ale niekedy bolia intenzívne aj celé prsia.

 

Pozor na strie!

bolesť pŕs

O prsia sa treba pravidelne starať

Tieto zmeny môže sprevádzať aj svrbenie pokožky a vznik strií na prsníkoch, preto je dôležitá pravidelná  starostlivosť o prsia hneď od začiatku tehotenstva. Každodenné natieranie olejom či krémom by malo byť samozrejmosťou. Existujú aj špeciálne oleje a krémy, ktoré zabraňujú vzniku jazvičiek (strií). Dôležité je aj investovať do kvalitnej tehotenskej podprsenky.

 

…počas tehotenstva

Pozitívna správa je, že postupujúcim tehotenstvom u mnohých žien bolesť pŕs klesá a objaví sa väčšinou až po pôrode, keď sa prsia začnú nalievať mliekom. V posledných mesiacoch gravidity môže žena spozorovať vytekanie žltkastej tekutiny z bradaviek  tzv. kolostrum, ktoré bude prvou potravou dieťatka.

 

…počas dojčenia

bolesť pŕs

Bolesti pŕs sa dá vyhnúť aj správnou technikou dojčenia

Ďalším veľmi náročným obdobím pre prsníky je práve dojčenie. Dojčenie je hlbokým zážitkom, pri ktorom sa vytvára citová väzba medzi matkou a dieťaťom, niekedy však môže byť sprevádzané aj rôznymi problémami. Najčastejšie problémy, ktoré spôsobujú bolesť pŕs je zadržiavanie materského mlieka (retencia), zápal prsníka alebo ragády (trhlinky na bradavkách).

Pri nedostatočnom vyprázdňovaní prsníka môže dôjsť k bolestivému zdureniu so začervenaním a teplotou. Je potrebné rozmasírovať hrčky, aby sa tam mliečko nehromadilo ešte viac a zmeniť polohy dojčenia. Ak problémy neustúpia ani do 48 hodín, treba vyhľadať gynekológa, aby posúdil či nejde o zápal prsníka.

Veľmi bolestivé bývajú aj trhlinky v bradavkách sú spôsobené nesprávnou technikou dojčenia a zlým prisatím dieťaťa. Pomôžu hojivé mastičky s lanolínom alebo panthenolom. Pri dojčení ponúkajte ako prvý menej bolestivý prsník. Pomôcť môžu aj rady laktačnej poradkyne, aby ste toto krásne obdobie zvládli v pohode a bez bolesti.

Sana

Pridaj komentár