Čo sú to taktické svetlá?

Taktické svetlá sú špeciálnym zdrojom svetla, ktoré sa používa v spojení so zbraňou na podporu identifikácia cieľa tak, že strelec súčasne cieli a osvetlí si aj cieľ. Svietidlo môže byť ručné alebo namontovaná priamo na zbraň prostredníctvom adaptéra, kde svetelný lúč mieri  paralelne k cieľu. Taktické svetidlá môžu taktiež slúžiť k dočasnému oslepeniu alebo aj dezorientáciu cieľa. Taktické svietidlo môže byť zároveň vybavené aj spínačom umiestneným na predpažbí zbrane, čím sa taktické svetlá dajú ovládať podľa potreby a konkrétnej situácie. Strelec má tak o dosť uľahčenú manipuláciu so zbraňou, pretože odpadá  nutnosť prehmatávať na spínač v zadnej časti svietidla pri streľbe. Toto je výhodou pri použití v poľovníctve alebo pri populárnom airsofte.

taktické svetlá

Taktické svetlá využívajú aj armády.

Taktické svetlá v závislosti od filtrov

Kvalitné taktické svetidlá by mali byť odolné voči nárazom, vynikať spoľahlivosťou, má mať ľahké a výkonné batérie a produkované taktické svetlá vysokú intenzitu. Taktické svietidlá môžu mať voliteľné filtre pre vytvorenie farebného svetla alebo môžu emitovať len infračervené žiarenie pre použitie s prístrojom na nočné videnie. Ich súčasťou môže byť aj nástavec pre montáž na zbraň. Taktické svietidlo môže byť vybavená objektívmi, ktoré budú vytvárať určité farby. Farebné taktické svietidlá a filtre poskytujú požadovanú flexibilitu na rôzne účely používania.

taktické svetlá

Taktické svetlá sa pripínajú aj na zbrane.

Taktické svetlá v infračervenom spektre

Všeobecne platí, že červené svetlo je najlepšie pre zachovanie nočného videnia. Súvisí to s jeho minimálnym dopadom na tyčinky buniek v oku. Modré svetlo taktického svietidla poskytuje vysoký kontrast pre detekciu krvi. Taktické svetlá v infračervenom spektre sú viditeľné iba prostredníctvom prístrojov pre nočné videnie, ktoré umožňujú operátorovi vidieť jasne pri súčasnom znížení viditeľnosti na ciele. Modré svetlo tiež naláka ryby, je to však možné požiť len pre prípad nutnosti, pretož tento lov je samozrejme nelegálny. Žltý filter je výborný pri použití v hmle. Biely zase všeobecne zlepšuje rozptylové podmienky svetla. Taktické svietidlá použitím rôznych filtrov samozrejme strácajú trocha na svojej intenzite.

Milos

Pridaj komentár