Dámske lodičky v minulosti aj dnes

dámske lodičky

Dámske lodičky – obľúbený doplnok každej ženy

Dámske lodičky majú za sebou kus histórie a veľké množstvo premien. Už starí Egypťania nosili topánky na podpätkoch. Spočiatku to boli dreváky s platformou, ako by sme ich dnes mohli označiť, s bohatým zdobením látkami a drahokamami. Neskôr sa stali neslávne známym poznávacím znamením žien ľahších mravov. V Amerike sa spočiatku dokonca označovali za diablov nástroj a ich nosenie bolo trestané podľa podpätkového zákonníka. Ženy, ktoré neodolali vysokým topánkam stihol trest upálením.

Vysoké podpätky pre ženy aj mužov

Topánky na vysokom podpätku neboli len výsadou žien. Lodičky nosil aj francúzsky kráľ Ľudovít XIV, ktorý obľuboval najmä vojenské zdobenie na svojich kúskoch. Na 10cm vysokých podpätkoch kráčal opatrne a pomaly, to mu dodávalo dôstojnosť, vážnosť a prestíž. Vďaka vynálezu šijacieho stroja lodičky dostali v roku 1860 približne dnešnú podobu. Rovnako v 19. storočí vznikla prvá továreň na výrobu lodičiek, paradoxne práve v Amerike. V 20. storočí lodičky prerazili do celého sveta a stali sa najobľúbenejšou obuvou na trhu.

Čo sa dnes nosí?

Dnes ich nájdete v každom dámskom šatníku. Ženy obľubujú ich širokú použiteľnosť k nohaviciam, sukni či kostýmu a šatám. Sú obľúbené aj na bežné nosenie do práce ale hlavne do divadiel, na spoločenské akcie, svadby, plesy a večierky.

dámske lodičky

Dámske lodičky -a ké sú aktuálne módne trendy?

Na trhu nájdete nespočetné množstvo najrôznejších tvarov, farieb a veľkostí, stačí si len vybrať. Či už ste za klasické čierne so špičkou alebo za extravagantná zdobenie, oplatí sa investovať do kvality. V lodičkách budete tráviť niekoľko hodín ak nie celý deň, preto musí topánka sedieť, noha sa v nej nesmie šmýkať ani tlačiť. Zamerajte sa na materiál z ktorého sú lodičky vyrobené a na umiestnenie a prichytenie podpätku. Taktiež dbajte, aby podrážka bola aspoň centimeter hrubá pri lodičkách na bežné nosenie, kde musíte prekonávať nerovnosti terénu. Lodičky na spoločenské udalosti môžu podrážku aj tenšiu lebo je pravdepodobné že budete vo vnútri.


Dámske lodičky sú krásny doplnok celkovej vizáže ženy. Nič však netreba preháňať a treba pozerať aj na dopad, ktorý môže mať nosenie lodičiek na vašu chrbticu, kĺby a postavenie tela.

Karin

Pridaj komentár