Havana, perla na Kube, kde sa zastavil čas

Komunizmu sa jedna vec musí nechať. Vďaka svojmu vplyvu dokázal spraviť z krajín východného bloku celkom príťažlivé miesto pre turistov, ktorí hľadajú niečo zvláštne a nepoznané. Je známe, že krajiny bývalého režimu sa z marazmu zviechajú v súčasnosti len pomaly. Paradoxne to je presne tým lákadlom pre turistov. V takýchto krajinách totižto máte pocit, akoby sa tam zastavil život. Spojiť niečo také s dovolenkou pri mori je priam neodolateľnou kombináciou. Preto sa hlavné mesto Kuby teší návštevníkom z celého sveta. Havana je magickým miestom, ktoré sa Vám zlatým písmom vryje do pamäti po zbytok života.

havana

Havana je vďaka komunizmu špecifickým miestom.

Havana – významné mesto v Karibiku

Havana leží na severnej časti ostrovnej Kuby. Žije tu niečo cez dva milióny obyvateľov. Člení sa na tri časti, ktorými sú Stará Havana, Vedado a predmestie. V meste sídli kubánska vláda, ministerstvá aj dôležité úrady. Významná je aj pre svoje tri prístavy. História mesta je úzko spätá so Španielskom, ktoré sa v 16. storočí vylodilo v strednej Amerike a dobývalo aj okolité štáty a ostrovy. Dodnes sa tu dohovoríte po španielsky. Za svoj význam vďačilo mesto vďaka geografickej polohe, keďže sa považovalo za vstupnú bránu do Nového sveta, ako vtedy nazývali dosiaľ nepoznané územia v Amerike. Využívalo sa hlavne ako nákladisko pokladov, ktoré sa dovážali späť do Európy.

havana

Havana je krásnym miestom.

Historické centrum, ktoré si zamilujete

Historické centrum Havany bolo v roku 1982 vyhlásené za pamiatku UNESCO. To znamená, že sa tu nachádzajú architektonické skvosty, ktoré je potrebné chrániť pred prípadnými zmenami zo strany developerov. Uličkami sa nesú po stenách maľby pouličných umelcov. V baroch to žije. Vyobrazený revolucionár Che Guevara na budovách tiež nie je nič, čo by vás malo prekvapiť. Pokiaľ máte radi staré autá, za ktoré by sa nehanbil nejeden majiteľ antikvariátu, ste na správnom mieste. Nové autá tu skrátka nenájdete. Internet tu takmer neexistuje. Domáci využívajú telefónne búdky miesto mobilov. Hurikánov sa na Kube obávať nemusíte. Málokedy sa do tejto oblasti vôbec dostanú. Pricestovať môžete kedykoľvek počas roka. Teploty sú tu príjemné, v zimnom období okolo 20 stupňov. Cez leto je priemer 28 stupňov. A to je dôvod vydať sa k moru a užiť si zaslúžený oddych. Havana jednoznačne patrí medzi miesta, ktoré by ste mali navštíviť aspoň raz za život.

Milos

Pridaj komentár