Benátsky štuk ako dekoratívna omietka

Pre povrchovú úpravu stien v interiéri alebo fasády je možné si vyberať z mnohých možností dekoratívnych omietok a malieb. Namiesto klasického finálneho farebného náteru, minerálnej alebo silikátovej omietky stojí za to skúsiť aj niečo celkom iné. Záleží samozrejme aj od konkrétnych okolností a povahy stien a interiéru. Pokiaľ sa to hodí k vašim predstavám, prečo sa napríklad nevrátiť o niekoľko storočí späť a vyzdobiť svoj príbytok technikou starých antických majstrov? Na našom trhu s ponukou náterových hmôt na prírodnej báze sú aj také materiály ako je prírodný alebo benátsky štuk, rôzne antické omietkové zmesi či dekoračné fresky.

benátsky štuk

Benátsky štuk sa využíva na interiérové úpravy.

Prírodný alebo benátsky štuk?

V interiéri sa kladie na povrchovú úpravu stien opodstatnený dôraz. Dokonalý povrch a vzhľad sa odvíja od použitého materiálu a technológie nanášania. Kto dáva prednosť prírodným náterovým hmotám, môže si pre nešpinivú úpravu všetkých druhov omietok a podkladov vybrať prírodnú marockú štuku. Hlavný efekt je vo vodovzdornom exkluzívnom dekoratívnom povrchu a širokej farebnej škále s rôznymi odtieňmi. Oveľa známejší je benátsky štuk pripomínajúci prvky talianskej renesancie.

Technika overená stáročiami

Benátska technika je veľmi obľúbená medzi staviteľmi, pretože vytvára neopakovateľnú štruktúru povrchu stien. Benátsky štuk je vlastne dvojfarebná omietka nanášaná v dvoch vrstvách, aj keď pôvodné receptúra z renesančnej doby predpisovala vrstiev viac. Každý podklad je nutné pretmeliť jemným tmelom a po jeho zaschnutí plochu vybrúsiť. Nová štuková omietka sa musí najprv nechať vyzrieť aspoň jeden týždeň. Na takto pripravený podklad sa pomocou nerezového hladidla a špachtle nanesie jedna podkladová vrstva farebného štuku, ktorá sa po zaschnutí tiež brúsi.

benátsky štuk

Benátsky štuk je naďalej moderný.

Benátsky štuk nenahrádza mramor

Pre dosiahnutie dekoratívneho vzhľadu sa nanáša pomocou špachtlí rôznych veľkostí finálna vrstva. Táto vrstva sa ešte pred jej zaschnutím dôkladne leští nerezovým hladidlom, čím dochádza k vykresľovanie efektov a plocha získava typický vzhľad prírodného mramoru. Pre vhodné reprezentačné priestory sa hodia dekoratívne imitácie antických fresiek, ktoré najlepšie vyniknú práve v spoločnosti benátskeho štuku.

Milos

Pridaj komentár