Jedálenský stôl – klasika či moderný dizajn?

Jedálenský stôl väčších či menších rozmerov patrí k štandardnému vybaveniu každej domácnosti, aj keď nie všetci máme možnosť obetovať vytvoreniu jedálne celú jednu samostatnú miestnosť. Potrebný priestor pre umiestnenie jedálenskej zostavy sa v kuchyni, obývacej izbe či v rámci otvoreného priestoru kuchyne spojenej s obývačkou vždy nájde. Jeho výber však treba výrazne prispôsobiť práve priestorovým možnostiam, čo niekedy prináša rôzne obmedzenia, ktoré musíme rešpektovať. Ak ste napr. vždy túžili po masívnom drevenom jedálenskom stole, aký mávali ešte naše staré mamy, ale rozmery vašej kuchyne sú skôr bežným panelákovým štandardom, budete musieť pristúpiť na isté kompromisy a vybrať si vhodnejší jedálenský stôl.

jedálenský stôl

Jednoduchý elegantný jedálenský stôl

Je pre jedálenský stôl lepšia klasika či moderný dizajn?

Ako sa hovorí „všetko so všetkým súvisí“ a tak aj jedálenský stôl nevyberáme ako sólo prvok, ale vždy s ohľadom na ostatné zariadenie a celkový štýl interiéru. V praxi to znamená, že k rustikálnej ladenej obývačke alebo v kuchyni vo vidieckom štýle by napr. moderný dizajnový jedálenský stôl zo skla či plastu pôsobil vyslovene ako „päsť na oko“ a naopak, moderný či minimalistický interiér zariadený nábytkom s LED podsvietením a povrchovou úpravou vo vysokom lesku príliš neuvíta klasiku v podobe dreveného jedálenského stola s patinou či rustikálnymi prvkami.

jedálenské stoly

Vhodný je aj okrúhly stôl

Chodba a predsieň už radšej nie!

Pre umiestnenie jedálenského stola by mali platiť tiež isté zásady a pravidlá, a aj keď v minulosti nebolo ničím výnimočným umiestniť práve do chodby či skôr do predsiene jedálenský stôl spolu s typickou rohovou lavicou, ktorej koženkové čalúnenie červenej farby si ešte možno mnohí dodnes pamätajú, toto by už dnes malo byť rozhodne tabu, pretože stolovať takmer vo vstupných dverách alebo dokonca v tesnej blízkosti kúpeľne a toalety sa naozaj nehodí. Lepším riešením je potom zvoliť celkovú zmenu dispozície bytu a napr. zväčšiť kuchyňu. Jedálenský stôl a stolovanie vôbec si žiada predsa len určitú úroveň.

Dada

Pridaj komentár