Majú offshore banky stále svoju opodstatnenosť?

Je určite prirodzené a  samozrejmé, že každému rozumnému človeku občas napadne pouvažovať aj o tom, že či offshore banky a offshore banking operácie majú svoju dlhodobejšiu budúcnosť. Je však rovnako veľmi pravdepodobné, že offshore spoločnosti fungovali, fungujú a budú aj naďalej fungovať  z istých jednoduchých nenahraditeľných dôvodov. Žiadny bohatý človek, obchodná spoločnosť či nadnárodná korporácia, ale ani štát a jeho predstavitelia, nechcú prísť o možnosť ukryť svoje finančné bohatstvo. Offshore banka im to práve umožňuje.

offshore banky

Offshore banky sú stále využívané

Offshore banky ako finančné štruktúry nielen pre bohatých

Občas každý z nás má chuť ukryť niečo zo svojich obchodných a finančných aktivít pred nezvanými zrakmi. Práve tak, ako sa mnohé spoločnosti a jedinci nechcú deliť o svoje osobné bohatstvo či zisky z podnikania  s parazitujúcimi daňovými a finančnými systémami v tej-ktorej krajine. To je aj jednou z príčin vzniku offshore bánk. Preto, aby offshore banking systém fungoval, musí na jeho existenciu byť jednak vytvorený medzinárodný konsenzus, a tiež medzinárodné zákonné normy. Avšak podľa ich zástancov musí byť zahalený aj rúškom mýtov tak, aby offshore bankový systém nebol zdanlivo dostupný všetkým.

Offshore finančné štruktúry a ich rozmanitosť

Mnoho ľudí sa domnieva, že offshore štruktúry sú určené len bohatým ľuďom.  Nie je to určite tak. Na jednej strane je pravdou, že mať svoj bankový účet v offshore banke a zabezpečenie anonymných služieb niečo stojí, ale na  otvorenie účtu v niektorých offshore bankách stači  od 1.000 USD vyššie. V mnohých takýchto bankách si  navyše môžete bankový účet otvoriť on-line bez fyzickej prítomnosti. Všetky offshore banky na svete majú  povinnosť úplnej mlčanlivosti a používajú štatút licencovanej banky.

offshore banky

Offshore banky sa vyznačujú plnou diskrétnosťou

Prečo pomenovanie offshore banka

Slovo offshore má veľa konkrétnych aj subjektívnych významov. Pre geológa to môže byť spojené s pobytom na vrtnej plošine niekde v Severnom mori.  Pre niekoho zo sveta financií to jednoducho znamená cudziu krajinu, ktorá umožňuje niekomu, kto sa nachádza mimo tejto krajiny, získať pre seba určité osobitné finančné výhody.

Mato

Pridaj komentár