Podprsenky – falošná nutnosť?

Niektoré ženy bez podprsenky neprekročia prah svojho bytu, iné ju zas považujú za nutné zlo. Ako to s podprsenkami bolo a momentálne je, vám poodhalíme v tomto članku.

Podprsenky a ich história

Už v antických štátoch si ženy spevňovali poprsie omotaním kusu látky okolo svojej hrude. Za skutočného predchodcu dnešnej podprsenky sa však považuje korzet, ktorý sa sa stal najviac rozšírený v 19. storočí. Dodnes je považovaný za symbol ženskosti. Podprsenku tak ako ju poznáme dnes, vynašla  v roku 1913 američanka Marie Phelps Jacobová a svoj patent predala firme Warner Brothers, ktorá neskôr, aby mohla ponúknuť podprsenky pre ženy s akoukoľvek veľkosťou pŕs, zaviedla abecedné číslovanie košíčkov.

podprsenky

podprsenky v korzetovom štýle

Minulosť versus súčasnosť

Nie je to tak dávno, čo ženy počúvali názory odborníkov, ktorí tvrdili, že nosenie dobrej podprsenky môže uľaviť od bolesti chrbta, podporuje pevnosť hrude a pôsobí ako prevencia ovislých pŕs. Tieto názory však nedávno vyvrátila 15 ročná francúzska štúdia, ktorá tvrdí pravý opak. Teda ak svoju podprsenku budete nechávať doma, môžete:

  • lepšie dýchať
  • obmedzíte zlé držanie tela
  • uvoľníte stuhnuté svalstvo, ktoré ovplyvňuje krčnú chrbticu
  • predídete bolesti hlavy a chrbta
  • nebudete mať odreniny, či iné kožné problémy
  • znížite pravdepodobnosť ochorenia na rakovinu prsníka
  • podprsenka

    Názory na zdravotnú stránku nosenia podprseniek sa rôznia

Zdravotné aspekty

Štúdia zistila, že ak žena nenosí podprsenku, prsia získavajú väčšiu pevnosť, pretože každodenný prirodzený pohyb stimuluje rozvoj elasticity tkanív, ktoré ju môžu udržať aj bez opory. Tesnosť podprsenky rast a pevnosť prsných tkanív obmedzuje, čím prsia chradnú a degradujú. Vedci tiež zistili, že v tesnej podprsenke nedochádza k voľnému prietoku lymfy, čím sa v prsnom tkanive hromadia toxické látky, ktoré môžu spôsobiť vznik cýst či rakovinu.

Nemenej dôležitý je fakt, že až 80% žien nosí nesprávnu veľkosť podprsenky, čo môže viesť k vyššie spomenutým problémom a nie vždy tiež pridá na estetickej stránke.

Každopádne však odborníci neodporúčajú všetkým ženám nechávať podprsenku doma. Je to veľmi individuálna záležitosť, ktorá závisí od veku, spoločenského postavenia, zdravia aj veľkosti pŕs. Predovšetkým ženy v staršom veku, ktoré ju nosili celý život, by z jej radikálneho odloženia nezískali žiadnu výhodu. Či už teda máte radšej elegantný štýl alebo športové podprsenky, je len na vás či ich budete nosiť pravidelne alebo len keď to je skutočne nevyhnutné.

Zuzka

Pridaj komentár