Čaká vás maľovanie vlhkých stien?

Každý  z nás  veľmi dobre vie, že plesniam svedčí teplo a vyššia vlhkosť vzduchu, ale môžu sa objaviť na stenách či v rohoch miestností aj v prostredí, kde je teplota napríklad  10 °C či menej, ale relatívna vlhkosť je pomerne vysoká. Ak sú múry domu či vidieckej chalupy  alebo strecha zle izolované, vniká zvonku cez stenu či strechu do miestnosti vlhko, ktoré sa nemá kam odparovať. Vlhkosť  sa ukladá na stene, kde časom vznikajú aj povlaky  plesní.  V týchto prípadoch je potrebné odstrániť príčinu vzniku. A asi tiež každý z nás dobre vie, že nás čaká a neminie maľovanie.

maľovanie

Maľovanie – činnosť ktorej sa raz za pár rokov nevyhneme.

Než sa pustíte do maľovania

Vaše vlhké steny vás trápia a neviete si s tým rady? Opäť po nejakom čase sa chystáte svojpomocne na maľovanie takýchto stien? Potom ale nezabudnite, že podklad musí dobre držať.  Ťažko sa vám bude maľovať stena, na ktorej opadáva náter alebo omietka.  Pomôžu aj jednoduché preventívne opatrenia proti vlhkosti stien. Ak vám nefunguje prirodzený vetrací systém vo vašom obydlí,  tak potom  často a pravidelne vetrajte. V miestnosti, ktorej steny čakajú na vaše maľovanie  by ste  nemali sušiť bielizeň. Ak ide o kuchyňu, musí byť vybavená digestorom, kúpeľňa vhodne vybraným ventilátorom a funkčným vetracím systémom. A tiež dovoľte stenám voľne dýchať a nestavajte nábytok tesne k nim.

maľovanie

Nezabúdajte na odvlhčovacie kvality digestora, na plesne nefunguje len maľovanie, ale celková prevencia.

Antibakteriálne maliarske nátery

Na plesne sú veľmi účinné aj takzvané antibakteriálne nátery, ktoré obsahujú nielen látky bojujúce proti hubám, ale aj ióny striebra prispievajúce k likvidácii baktérií. Hodia sa do priestorov s veľkými nárokmi na hygienu, ako sú napr. kúpeľne a toalety.

Maľovanie len na dokonale pripravený povrch

Možno ale vôbec neviete, či vlhkosť a pleseň vzniká kvôli zlému stavebnému zásahu, alebo prevádzkou vašej domácnosti. Najprv sa musíte dostať pod staré nátery až k vnútornej omietke. Ak je múr vlhký, potom problém tkvie napríklad v nedostatočnej izolácii či inej stavebné chybe, ak je podklad suchý, potom k jej vzniku na omietke prispievate aj vy sami.

Karin

Pridaj komentár