Nemecké kuchyne – ergonómia a úložný priestor

nemecké kuchyne

Jedinečný moderný dizajn je pre nemecké kuchyne typický…

Nemecké kuchyne sú už dávno známe svojou kvalitou výroby aj použitých materiálov a tiež veľkou presnosťou a precíznosťou v každom detaile. V súčasnosti sa však čoraz väčší dôraz kladie nielen na dizajn a použité materiály modernej kuchyne, ale aj naj ergonomické parametre a dokonalé využitie vnútorného aj celkového priestoru. Ergonómia v kuchyni je vlastne vytvorenie optimálneho pracovného prostredia dodržaním určitých rozmerov ako je napr. výška pracovnej plochy a rozdelením kuchyne na jednotlivé pracovné zóny tak, aby sme sa v kuchyni cítili pri každej činnosti súvisiacej s prípravou jedla čo najlepšie.

Pracovné zóny majú svoje presné miesto

Ak sa rozhodnete pre plánované nemecké kuchyne, nezabúdajte, že stanovenie pozícií jednotlivých pracovných zón má určité pravidlá, ktoré vychádzajú z postupnosti vykonávaných prác v kuchyni. Či už začnete umiestnením jednotlivých zón zľava doprava alebo v opačnom smere záleží len na vás a najmä na tom, či ste pravák alebo ľavák. Súčasťou každej kuchyne by však mala byť zóna  uskladnenia potravinových zásob, do ktorej zahrnieme nielen veľké potravinové skrine, ale aj chladničku, ďalej prípravná zóna (aspoň 80 až 120 cm pracovnej plochy), umývacia zóna (drez a umývačka riadu) a tiež varná zóna (ideálna vzdialenosť medzi drezom a varnou plochou je 60 až 80 cm). Tri základné body ako je drez, varná plocha a chladnička by mali tvoriť tzv. pracovný trojuholník.

nemecké kuchyne

…takisto ako aj perfektne riešené úložné priestory

Nemecké kuchyne a dobre využitý úložný priestor

Kvalitné nemecké kuchyne nezabúdajú ani na dokonale prepracovaný úložný priestor, ku ktorému neodmysliteľne patria rôzne výsuvné a otočné mechanizmy, ktoré umožňujú praktické využitie vnútorného priestoru skriniek a tiež zjednodušujú prístup k jednotlivým kuchynským potrebám. Veľmi praktické sú väčšie či menšie zásuvky a výsuvné regály na uskladnenie potravinových zásob, a tiež kuchynských potrieb a riadu všetkých veľkostí od malých koreničiek až po najväčšie hrnce a plechy. Dôležitá je aj prehľadnosť a organizácia jednotlivých úložných priestorov, ktorú zabezpečujú rôzne priehradky.

Dada

Pridaj komentár