Omán a islamská kultúra nie sú dôvodom pre strach

Radi by ste zažili dovolenku, ktorá sa vymyká zaužívaným destináciám pozdĺž európskeho kontinentu? Skvelé destinácie predstavujú krajiny, ktoré poznáme pod označením islamské. Mnoho Európanov však pre vstup na také územie odrádza neopodstatnený strach, ktorý pramení z nevedomosti. O islame sa dozvedáme viacmenej len z médií, ktoré nás informujú len v spojitosti s terorizmom na území nášho kontinentu. Je to však naozaj také zlé a je to dostatočným dôvodom, prečo sa týmto destináciám vyhýbať? Je to naozaj také zlé, aby sme nenavštívili ani krásne pláže aké má napríklad Omán?

omán

Prekrásne historické budovy, chrámy a bohatá kultúra Ománu Vás nadchne.

Omán a jeho bezpečnosť

Sú krajiny, kam sa skutočne pre momentálne tenzie medzi krajinami neodporúča vycestovať. Omán je však jednou z množstva pozitívnych výnimiek. Vo všeobecnosti sa považuje za veľmi bezpečnú krajinu. Dokonca ho celosvetové prieskumy radia na 21. miesto najbezpečnejších krajín sveta. Samozrejme, nie je to rozprávková krajina, a v prípade nepozornosti môže dôjsť k malej krádeži, ale tak je to na celom svete. Hoci miestni Arabi vyznávajú islam, sú známi pre svoju vysokú toleranciu voči zahraničným turistom. To však nie je dôvod správať sa na ich území bez rešpektu. Odporúča sa dodržať aspoň niekoľko základných pravidiel. Pre ženy je základom zahaliť si ramená, prípadne si dať na hlavu šatku. Nikto vás síce nezačne naháňať s mačetou v ruke, ale aspoň sa vyhnite vyčítavým a pohoršeným pohľadom miestnych mužov.

omán

Nájdete tu tiež prírodou vytvorené bazény, ale aj prekrásne pláže s priezračne čistou vodou.

Žien v Ománe veľa nestretnete

Postavenie miestnych žien predstavuje hlboký stredovek. V uliciach miest ich tu veľa nestretnete. Ich úloha je trošku iná než to poznáme z Európy. Zatiaľ čo na starom kontinente ženy pracujú, chodia na nákupy, na kávičky s kamarátkami a minimálne kusy oblečenia sú normou, v islamských krajinách chodia zahalené. Zdržiavajú sa doma s rodinou a po ulici chodia takmer výlučne v doprovode svojich manželov. Ženy teda nebudú cieľom Vašej dovolenky, ako tomu býva často krát v prípade Thajska. Naopak si tu užijete skvelé miestne špeciality, čisté pláže a teplé more. Určite navštívte mestá ako Muscat alebo Jebel Akhdar, ktoré svojou architektúrou pútajú celý svet.

Petra

Pridaj komentár