Prečo uprednostniť rodinnú dovolenku

Exituje množstvo emotívnych aj racionálnych dôvodov, prečo by sa vo všeobecnosti malo cestovať spoločne s deťmi na dovolenku. Rodiny trávia spolu často víkendy na vidieckej chalupe, u starých rodičov alebo u známych na chate pri lese. Ale tam je čas naplnený všeličím iným, len nie spoločným oddychom. Deti sa tam samozrejme tešia tiež, ale je to miesto ktoré dobre poznajú. Ale rodinná dovolenka, hoci len týždňová, na neznámom mieste, vopred naplánovaná, s exotickou príchuťou zvláštnosti a inakosti, je úplne o niečom inom. Aj o krátkodobej zmene, objavovaní, skúsenostiach so spoločenských kontaktov a rôznych kultúrnych prejavov.

rodinná dovolenka

Rodinná dovolenka prináša svoje výhody.

Rodinná dovolenka je aj o nákladoch

Cestovanie s rodinou sa môže javiť pre mnohých rodičov ako drahé, časovo náročné a možno občas aj stresujúce. Je to samozrejmé, že aj tieto skutočnosti môžu nastať. Podstatné ale je, že cestovanie spolu je obohacujúce pre rodičov a ich deti, čo väčšina rodín prehliada. Rodičia majú možno odpútať sa od každodennej pracovnej rutiny a tlaku. Rodinní príslušníci sa často ani na seba príliš nesústredia, takže cestovanie môže byť skvelým spôsobom, ako si oddýchnuť spoločne s deťmi. Deti môžu naučiť svojich rodičov, ako si uvoľniť svoje vnútorné  skryté „dieťa“. Oživiť ich zmysel pre hru a dobrodružstvo.

rodinná dovolenka

Rodinná dovolenka plná pohody.

Rodinná dovolenka plná objavov

Cestovanie, či už miestne alebo medzinárodné, prinesie pre vaše deti novú perspektívu. Nielenže budú vystavení rôznym kultúram, ľuďom a miestam, ale tiež sa naučia veci, ktoré nebudú nevyhnutne čerpať zo školských lavíc. Rozširovaním ich sveta im tiež dávate príležitosť objavovať nové veci. Deti sú pozorné a rýchlo si všimnú detaily, ktoré dospelý človek nemusí nevyhnutne vidieť, takže rodičia môžu získať niečo obohacujúce. Deti sa učia prispôsobivosti a schopnosti prijímať kompromisy. Dokonca aj dobre naplánovaná rodinná dovolenka je otvorená spontánnym situáciám, ktoré nemáte pod kontrolou. Zmeškaná batožina, zrušenie letu alebo náhla choroba. V týchto chvíľach môžu rodičia ukázať svojim deťom umenie prispôsobivosti tým, že ich učia skutočným zručnostiam pri riešení problémov.

Milos

Pridaj komentár