Odsávač pár čiže digestor sa používa predovšetkým v domácich, profesionálnych kuchyniach a laboratóriách, teda v miestach, kde je nutné odsávať nežiadúce výpary a pachy. Digestor býva umiestnený spravidla nad sporákom, rúrou či iným zdrojom u ktorého je odsávanie žiaduce, a to nezávisle od toho, či ide len o vodnú paru alebo zmesi pár. Pri voľbe digestora je potrebné zamyslieť sa nad niekoľkými aspektmi. Dajte si pozor, aby ste si nevybrali síce krásny digestor, ale úplne nevyhovujúci, či naopak praktický, avšak esteticky nevhodný. My si dnes zbežne predstavíme podskrinkový digestor.
Ideálne riešenie pre kuchyne menších rozmerov
Podskrinkový digestor čiže digestor pod skrinku zaberie v kuchyni najmenej miesta. Ako z názvu vyplýva, umiestňuje sa pod hornú skrinku kuchynskej linky. Poskrinkový digestor je najlacnejším, ale zato funkčným riešením pre odsávanie pár a pachov. Hodí sa skôr do jednoduchších a úspornejších kuchýň. Väčšinu podskrinkových digestorov je možné prevádzkovať v odťahovom aj recirkulačnom režime. Pokiaľ máte možnosť nenáročného vyvedenia sacieho potrubia von, určite je lepšou voľbou odťahový systém. Avšak pri správnej údržbe a umiestnení si svoju úlohu splní aj recirkulačný digestor.
Vyberte si ten správny podskrinkový digestor
Pri nákupe nového digestora dbajte predovšetkým na jeho kvalitu. Veľmi dôležitým parametrom pre správny výber digestora je sací výkon. Veľkú úlohu tu zohráva veľkosť miestnosti. Do veľkých kuchýň vyberajte digestor s vyšším výkonom, aby došlo k účinnému odsávaniu pár a nepríjemných pachov. Výkonnosť digestora sa meria v metroch kubických vzduchu, ktorý digestor vymení za jednu hodinu. Digestor by mal vzduch v miestnosti vymeniť počas jednej hodiny približne 10 krát. Nezabudnite, že digestor patrí do všetkých kuchýň, v ktorých sa pravidelne varí. Okrem sacieho výkonu by vás mala zaujímať aj hlučnosť prístroja a v neposlednom rade aj jeho dizajn. Na trhu existuje veľké množstvo dizajnových variantov, z ktorých si vyberie určite každý.