Radi si vyrábate vlastný nábytok? Dobrý hoblík je nutnosťou

Docieliť hladkého zhobľovaného povrchu väčších drevených častí alebo aj maličkostí vo vašom dome, byte, chate či chalupe nie je tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Potrebujete kvalitnú sadu nástrojov na opracovávanie dreva. Môže obsahovať aj klasické ručné hoblíky na drevo, ale v dnešnej dobe sa už bez kvalitného elektrického hoblíka málokto pokúša vyrábať väčšie kusy nábytku či drevených bytových doplnkov do interiéru bytu alebo rodinného domu.

hoblík

Klasický hoblík – užitočný pomocník každého domáceho majstra

Hoblík po starom otcovi tiež poslúži

Práca s klasickým hoblíkom je občas drina, ale ak máte radi nostalgiu a vlastníte sadu starých klasických hoblíkov, skúste hobľovať po starom. Dôležitá je orientácia želiezka s britom. Najjednoduchšie hoblíky nemajú žiadny zložitý mechanizmus nastavenia úberu triesky, robí sa to ručne a potom pomocou prítlačnej skrutky zafixuje. Aké sú výhody ručného hobľovania? Vždy je niečo za niečo. Klasický hoblík zaberie spony a drevo v smere vlákien krásne zhobľuje. Výsledkom je krásne rovný povrch bez vlniek, ktoré zanecháva hoblík elektrický. Póry dreva sú uzavreté a drevo po opracovaní tradičným hoblíkom je teoreticky trvanlivejšie.

Ako funguje elektrický hoblík na drevo

Elektrický hoblík na drevo má brit alebo brity umiestnené na rotujúcej časti hoblíka. Úber tak prebieha vo chvíli keď sa brit zrovna dostane do kontaktu s drevom. Najmä keď nastavíte na elektrickom hoblíku väčší úber, zaznamenáte typický vlnkovaný povrch. Je to spôsobené tým, že hoblík sa posúva dopredu a brit nie je v kontakte s drevom celú dobu, ako je tomu u hoblíka klasického. Preto sa väčšinou hobľuje dvakrát, aby sa docielil čo najrovnejší povrch drevenej plochy bez vlniek.

hoblík

Rôzne typy hoblíkov

Elektrické hoblíky uľahčí a zrýchli prácu

Ak však budete veľa majstrovať s drevom a vyrábať napr. drevený záhradný nábytok, rozhodne sa vám elektrický hoblík na drevo oplatí. Hodí sa na hobľovanie hrubého dreva aj povrchových nerovností. Kutilské hoblíky majú záber do 100 mm, avšak profesionálne tesárske hoblíky môžu dosiahnuť šírky záberu až 350 mm.

 

Mato

Pridaj komentár