Rekonštrukcie bytov a s nimi spojené povinnosti

Rekonštrukcie

Kompletné alebo čiastočné rekonštrukcie

Chceli by ste si lepšie prispôsobiť bývanie vašim potrebám, a preto rozmýšľate o jeho rekonštrukcii? Máte prehľad v tom, ktorú úpravu treba ohlásiť, na ktorú je potrebné stavebné povolenie, alebo ktorú nemusíte nahlasovať vôbec? Ak je vašou odpoveďou nie alebo si nie ste istí, odpoveď možno nájdete v nasledujúcich riadkoch, v ktorých vám priblížim najčastejšie rekonštrukcie bytov.

Oznámenie pre susedov

Keďže sa jedná o rekonštrukcie bytov či zatepľovanie termo omietkami a každý obyvateľ bytu má nejakých susedov, je dobré ak ich o tejto činnosti informujete. Pri rekonštrukčných prácach sa určite nevyhnete hluku, prachu či inej nečistote, ktoré sa s veľkou pravdepodobnosťou dostanú aj do spoločných priestorov. No a keďže nie každý sused je tolerantný, je lepšie ak ich na to písomne (vyvesením oznamu na chodbu, hl. dvere, výťah) upozorníte. Okrem toho, že ide o akt slušnosti, môžete predísť aj rôznym svárom alebo udaniam. Je dobré ak uvediete približne ako dlho budú práce prebiehať a ospravedlníte sa prach a zvýšený hluk.

Rekonštrukcie

Rekonštrukcia kúpelne a toalety

Najčastejšie rekonštrukcie bytov

Medzi najčastejšie rekonštrukcie bytov určite patrí výmena okien. Staré drevené okná, ktoré netesnia, prepúšťajú chlad a opadáva z nich farba, sa vymieňajú za nové plastové okná, alebo drevené eurookná s výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Izolujú aj hluk a bytu ale i stavbe dodajú nádych novoty. Rekonštrukcia okien patrí medzi udržiavacie práce a pokiaľ nemeníte pôvodný rozmer a delenie okien, rekonštrukciu ohlasovať netreba a nepotrebujete ani stavebné povolenie.

Taktiež veľmi populárne sú rekonštrukcie kúpeľní. Hlavne výmena umakartovým priečok za murované, prípadne aj spájanie predtým oddelenej kúpeľne s WC. Ak ide iba o výmenu priečok, nemení sa rozmer alebo dispozícia kúpeľne, práce stavebnému úradu ohlasovať netreba. Ak však plánujete prepojiť kúpeľňu s WC, stavebnému úradu musíte zaslať ohlásenie aj so statickým posudkom. Pri zásahu do nosných stien je potrebné aj stavebné povolenie.

Ak plánujete zväčšiť niektoré dvere alebo ich zamurovať a presunúť inam, tento typ rekonštrukcie bytov musíte ohlásiť a pridať statický posudok. Pri zásahu do nosných stien, potrebujete stavebné povolenie.

Medzi rekonštrukcie bytov sa zaraďuje aj zasklenie balkóna alebo lodžie. Túto prácu musíte ohlásiť stavebnému úradu, ktorý usúdi, či je to vhodné. Môže sa totiž stať, že pre vaše bydlisko platí všeobecno-záväzné nariadenie z pohľadu architektonického stvárnenia fasád a budov, čo znamená, že zasklenie nepripadá do úvahy. Ak toto nariadenie pre vás neplatí a balkón sa rozhodnete zaskliť bezrámovým systémom, malo by stačiť ohlásenie, pre iný systém už ale stavebné povolenie.

Mato

Pridaj komentár