Ručná zbraň samopal vzor 58 je stále tu

   Samopal vzor 58  (skrátene Sa vz. 58) je  útočná samočinná puška pôvodne československej výroby, ktorá je určená hlavne na  ničenie živej sily  ako aj ľahko obrnených nepriateľských cieľov. Je základnou ručnou  zbraňou pechoty slovenskej a českej armády. Samopal vz. 58 bol zavedený do výzbroje pravidelnej armády už v roku 1958. Aj napriek svojmu veku má táto ručná strelná zbraň hlavne vďaka  kvalitnej konštrukcii aj dnes potrebné dostačujúce palebné vlastnosti. Zbraň je  spoľahlivá, vydrží v zlých aj extrémnych podmienkach, akými je vlhkosť, extrémne teploty, vlhkosť, bahno či vplyv vysokých mrazov.

Spomínate si ešte na Varšavskú zmluvu?

    Tento samopal vznikal už v 50. rokoch minulého storočia, kedy bolo v Československej ľudovej armáde viac typov osobných zbraní a tým aj typov nábojov.  To samozrejme malo svoje praktické problémy, pretože jednotlivé zbrane mali rôznu výkonnosť a vlastnosti. Preto bola potrebná zbraň s univerzálnymi vlastnosťami. Konštrukcia novej ručnej pechotnej zbrane bola pripravovaná od roku 1952. Československo bolo v rámci Varšavskej zmluvy jedinou krajinou, ktorá  mala koncom päťdesiatych rokov zavedené ručné strelné zbrane prevažne vlastnej konštrukcia a výroby, nie licenčne vyrábané sovietske vzory ručných zbraní.  Bol to samopal vzor 58.

sa-vz-58

Spoľahlivosť zbrane je overená dlhými rokmi praxe v rôznych ozbrojených zložkách.

Celkove sa ich vyrobil takmer milión kusov

     Hlavným konštruktérom samopalu vzor 58 bol Jiří Čermák a na vývoji sa podieľali aj Ing. Bohuslav Novotný. Vývoj zbrane začal v roku 1956 vo Výskumnom ústave vývojovom ZVS v Brne a samotná  výroba samopalov vzor 58 bola otvorená na prelome rokov 1958 – 1959 v Uhorskom Brode (dnešná Česká zbrojovka). Tento úspešný typ ručnej zbrane bol v bývalom Československu vyrábaný ešte v druhej polovici deväťdesiatych rokov V súčasnosti je samopal zavedený vo všetkých verziách v českej a slovenskej armáde. Verziu so sklopnou opierkou používajú tak slovenskí ako aj českí policajti. Neznámym počtom samopalov  sú vyzbrojené niektoré špeciálne jednotky Indickej armády. Samopal vzor 58 je často viditeľnou zbraňou aj rukách bojovníkov v oblasti bojov v rôznych častiach sveta.

samopal vz. 58

Samopal sa vyrába vo viacerých modifikovaných verziách.

admin

Pridaj komentár