Športové oblečenie – nutnosť, alebo prežitok?

Športovať vonku sa dá vždy! Rekreační športovci na sebe makajú zvyčajne len na jar alebo v lete, pokiaľ sa teploty vonku nešplhajú privysoko. Na jeseň z nich už väčšinou odhodlanie opadne, pretože ich odradí meniace sa počasie. Teplotné výkyvy, vlhko, zima, vietor, ale aj častejší dážď – koho by to už lákalo ísť von behať alebo spraviť pár kilometrov na bicykli? No určite nie príležitostných športovcov! Pokiaľ ale šport milujete a bez pohybu si život neviete ani predstaviť, počasie vás neodradí. Každý správny športovec totižto vie, že v dnešnej dobe sa dá kúpiť športové oblečenie, ktoré vás ochráni pred akýmkoľvek počasím, či už pri behaní, alebo v zime pri aktivitách ako lyžovanie a snowboard. Takéto oblečenie navyše slúži k správnej regulácii telesnej teploty a odvádza telesné tekutiny počas fyzickej aktivity.

športové oblečenie

Každý milovník lyžovania vie, že oblečenie je základ.

Športové oblečenie a jeho úloha

Športové oblečenie by malo byť najmä „funkčné“, čo by sa vo voľnom preklade dalo vysvetliť asi takto – budete mať voľnosť pohybu, nepremoknete, nebudete sa potiť, neprefúka vás a jednoducho budete mať pocit pohodlia. Športové oblečenie by vás malo zaujať nielen svojim dizajnom, ale najmä kvalitou materiálu. K športovému oblečeniu sa najčastejšie radia tepláky, mikiny, tielka, športové bundy či nohavice a mnoho ďalšieho.  Posledné roky je medzi športovcami veľkým hitom tzv. termo prádlo – je to špeciálny druh oblečenia, ktoré účinne odvádza vlhkosť od tela a výrazne zlepšuje mikroklímu pokožky. Práve vďaka týmto vlastnostiam je termo prádlo vhodné nielen pre športovcov, ale aj na bežné nosenie.

športové legíny

Postupne sa do popredia dostávajú aj mužské legíny, ktoré pomáhajú pri cvičení nôh.

Športové oblečenie

Či už máte záľubu v behaní, turistike alebo ste vášnivý rybár, kvalitné športové oblečenie by pre vás malo byť úplnou samozrejmosťou. Investícia do športového oblečenia je investíciou do vášho zdravia. Pri športe sa človek potí niekoľkonásobne viac ako počas bežných činností a pokiaľ na sebe nemáte spoľahlivé športové oblečenie, spotíte sa, oblečenie vám premokne a vy môžete ľahko prechladnúť. Nehovoriac o veľkom nepohodlí – veď športovať v mokrom oblečení nie je predsa nič príjemné. Dbajte na kvalitu materiálu. Bavlna je pre šport úplne nevhodná a preto uprednostňujte predovšetkým syntetické materiály. Najčastejšie sa používajú polypropylén (PP alebo POP), polyester (PES), polyetylén (PE) či polyamid (PAD).  Obsahujú jemné vlákna, vďaka ktorým je oblečenie ľahké, priedušné a neudrží sa v ňom vlhkosť, čiže bude rýchlo suché a navyše sa zbavíte problémov so zápachom.
Oblečenie určené na šport sa dnes vyrába už v univerzálnych vzoroch, takže ho môžete použiť aj na bežné nosenie rovnako, ako voľnočasové oblečenie.

Mato

Pridaj komentár