Starostlivosť o obuv – impregnácia

Kvalitná obuv, ktorá aj niečo vydrží môže byť často nemalou investíciou. Napríklad kvalitné turistické topánky, ktoré si so sebou zoberiete do náročného terénu. Budú často namáhane a preto ich nechceme kupovať nové každý rok. Nohy využívame denno denne a preto by sme sa mali starať o topánky ktoré nosíme. Rovnako ako sa staráme o kvalitné pneumatiky na aute. Existuje niekoľko postupov, ktoré udržia vašu obuv v dobrej kondícii pripravenú na ďalšie použitie. Napríklad ako správne sušenie a čistenie a impregnácia. Rôzne druhy topánok si môžu vyžiadať odlišnú staroslivosť. Turistické topánky teda najskôr nebudeme lakovať a leštiť ako lakovky, ktoré si berieme na ples.

impregnácia

Impregnácia je pre vašu obuv potrebná.

Starostlivosť o obuv – ako sa treba starať?

Začneme napríklad športovou obuvou. Tá sa má tendenciu špiniť. Čistá obuv dokáže o človeku veľa povedať. Preto, ak chceme vyvolať dobrý dojem, je dobré mať topánky čisté, čo platí pri každom druhu. Športová obuv sa ideálne pere v rukách. Niekto je ale pohodlnejší a dáva topánky do práčky. Vtedy ale môže dôjsť ku ich poškodeniu. Obľúbená kožená obuv. Ak sa o kožu nestaráte, podobne ako kožená sedačka aj kožená obuv sa vysuší a popraská. Kožené topánky alebo poltopánky by sme mali pravidelne čistiť, krémovať a voskovať. Dodá im to lesk a vráti zašednutú krásu. Lakovanú obuv nikdy nečistíme kefkou. Mohli by sme ju jednoducho poškriabať. Čistíme a leštíme ju handričkou pričom použijeme čistiace mlieko. Semiš a brúsenú kožu udržíme v dobrej kondícií najťažšie. Semiš je dobré vyčistiť použitím kefky na semiš. Následne aplikujeme sprej, ktorý dodá materiál konzervuje a zabráni vyblednutiu.

impregnácia

Impregnácia je krokom k udržaniu sviežosti vašim topánkam.

Impregnácia

Impregnačné spreje dostaneme takmer v každej predajni s obuvou alebo v drogérií. Sprej aplikujeme na vyčistenú a suchú obuv. Najlepšie je topánky impregnovať ihneď po ich kúpe. Pre dobrú účinnosť je dobré proces opakovať každý mesiac. Impregnáciou nedosahujeme nepremokavosť. Cieľom je dosiahnuť to, aby voda po povrchu topánky stiekla a nevsiakla sa do materiálu. Pri kúpe obuvi sa je dobré informovať akým prípravkom je dobré konkrétny kúsok impregnovať.

Milos

Pridaj komentár