Začínate s rekreačnou lukostreľbou?

Uvažujete o tom, žeby ste si občas počas víkendu na chalupe radi zastrieľali z luku šípmi priamo na terč? Urobili si tak radosť a vytvorili príjemný zážitok  nielen sebe a svojim rodinným príslušníkom, ale aj pozvanej návšteve? Žiadne luky a príslušenstvo k nim zatiaľ na chalupe nemáte a chcete si kúpiť váš prvý luk v živote? Nie je to samozrejme žiadna veda, ale zopár praktických vecí si možno treba uvedomiť. Hlavne vtedy, ak vám chýbajú skúseností a ste v streľbe z luku úplný začiatočník.

luky

Moderné luky vyzerajú inak ako klasické.

Luky kladkové alebo reflexné

Ujasnili ste si už vopred, k akým účelom budete luk hlavne používať? Uvažujete aj o možnosti, že sa časom pokúsite venovať športovej lukostreľbe, alebo váš luk sa bude využívať len počas dovoleniek či víkendov? Ako často sa bude z luku strieľať? Pokiaľ ste si ujasnili odpovede na tieto otázky, potom  si môžete vybrať vhodný typ luku. A to buď klasický reflexný alebo kladkový. Obidva luky majú svoje charakteristické špecifiká. Kladkové luky sú vhodné na športové a lovecké účely. Kopírujú viac telo strelca, a preto sa odporúčajú skúsenejším lukostrelcom, ktorí majú zvládnutú techniku streľby a vedia, čo od luku očakávať.

Klasické luky sú pre začiatočníkov

Reflexné čiže klasické luky patria k tradičným strelným zbraniam, ktoré používali už indiáni a naši predkovia. Mnohí sme si ich v detstve vyrábali doslova na kolene. Klasické luky sú skutočne ideálne pre rekreačnú streľbu niekde na záhrade a aj pre úplných začiatočníkov.

luky

Luky sú skvelým prostriedkom na trávenie voľného času.

Luky s rôznou silou a dĺžkou

Napínacia sila luku  sa udáva v librách (lbs) a napínacia dĺžka luku sa tradične zapisuje v palcoch („). Pre základný výcvik lukostreľby stačí väčšinou luk s napínacou silou okolo 20 libier. Všeobecne sa nováčikom odporúčajú luky pre začiatočníkov s napínací silou maximálne do 35 lbs. Ak nemáte žiadne skúsenosti s lukostreľbou, odporúča sa nejaké najskôr nazbierať. Zájdite si do lukostreleckého oddielu. Osvojte si základy lukostreľby a vyskúšajte si streľbu z niekoľkých druhov lukov.

Milos

Pridaj komentár