Teória a prax pri výbere svietidla

Prevažná väčšina z nás sa nad výberom domácich elektrických spotrebičov dlho pred ich kúpou dostatočne dlho zamýšľa. Podobne je to určite aj v prípade výberu farebných odtieňov stien pred jarným vymaľovaním izieb nášho bývania. Ale ako je to v prípade svietidiel? Výskumy naznačujú, že problematiku správneho osvetlenia jednotlivých izieb často príliš neriešime.  Kúpime si jednoducho to svietidlo, ktoré sa nám páči. Pritom každá miestnosť má svoje špecifiká. Taká je teória a asi aj prax pri výbere vhodného svietidla.

Hlavná funkcia svietidla

Každé bežne dostupné svietidlo je vo všeobecnosti čo najjednoduchšie zariadenie vhodným spôsobom prenášajúc svetlo do určitého konkrétneho priestoru. Potrebné osvetlenie priestoru je  zabezpečované jedným alebo viacerými svetelným zdrojmi.  Z teoretického hľadiska každé svietidlo  usmerňuje svetelný tok v priestore. Je to niečo ako nosič svetelných zdrojov. Konštrukcia svietidla vhodným a bezpečným spôsobom chráni zdroj svetla pred nepriaznivými vplyvmi a pripája tieto zdroje svetla do elektrickej siete. Konštrukcia jednotlivých druhov svietidiel by mala zaisťovať zníženie jasov svetelných zdrojov v určitých smeroch priamo v miestnosti.

svietidlo

Luster alebo svietidlo okrem dizajnovej funkcie aj usmerňujú tok svetla.

Teplé alebo studené svetlo?

Možno, že už ste mali zvláštny pocit, kedy sa v osvetlenej miestnosti necítite dobre, niečo vám vadí či dokonca znervózňuje. Môže to byť aj nevhodnými svietidlami a ich umiestnením. V nedostatočne osvetlenom priestore vás môže začať bolieť hlava, oči sa rýchlejšie unavia a práca vám trvá oveľa dlhšie. Správne rozmiestnenie svietidiel  a intenzita osvetlenia je preto skutočne dôležitá.  Existujú dva základné typy osvetlenia. Hlavné svetlo so širokým dosahom by malo rovnomerne osvetľovať celú miestnosť a doplnkové svietidlo je to, ktorým nesvietime jednotlivé predmety či časti izby. Je to ideálnym faktorom ktorý dopĺňa napríklad farbu stien  v izbách.

svietidlo

Svietidlá v kuchyni môžu pridať kľúčovú náladu. Aby ste sa v nej cítili príjemne, odporúča sa teplé svetlo.

Máte v pracovni správne svietidlo?

Mnohí z nás presedia takmer osem hodín denne v pracovnom priestore nejakým spôsobom osvetleným. Každý takýto interiér má určité funkcie s určitými svetelným  zdrojmi a typmi  svietidiel.  Správne osvetlenie miestnosti má kľúčový význam pre naše pohodlie a zdravie. Výberu jednotlivých typov svietidiel je nutné venovať patričnú pozornosť.

Sana

Pridaj komentár