Farba na drevo by mala chrániť a dýchať

Plot a farba na drevo

Plot ošetrený farbou na drevou vyzerá lepšie a vydrží dlhšie, než keby bol vystavený vplyvom počasia bez ošetrenia.

Farba na drevo by mala drevo nielen ochraňovať, ale  zároveň by mu mala umožniť dýchať. Ako vrchnú vrstvu možno použiť aj bezfarebný lak či kryciu farbu. Tieto náterové hmoty sa však po zatvrdnutí zlejú v jednoliatu vrstvu, ktorá povrch dreva uzavrie a nedovolí mu tzv. dýchať, teda v závislosti od počasia a teplote prijímať či uvoľňovať vlhkosť. Záleží potom veľa na správnom výbere farby na drevo, na jej kvalite a pružnosti, ako sa dokáže vyrovnať s nepatrnými, ale prirodzenými zmenami pnutia a objemu drevenej hmoty.

Na trhu je množstvo druhov lakov a farieb na drevo

Drevo natreté krycou vrstvou farby či laku bude mať očakávaný lesklý alebo matný ľahko umývateľný povrch, na ktorom nečistoty priľnú menej. Ako základný náter možno na renovované povrchy použiť aj nariedenú syntetickú farbu. Trh ponúka veľké množstvo lazúr, lakov a farieb na drevo. Ak ich chceme kombinovať, mali by sme sa na prebale alebo u predajcu informovať, či je pretieranie možné bez rizika, že sa farba začne odlupovať napríklad z vášho záhradného nábytku.

Vodou riediteľná farba na drevo

    S farbami, lakmi  a lazúrami riediteľnými vodou sa lepšie pracuje. Nemusíme používať riedidlá, ľahšie sa odstraňujú škvrny a očistia štetce. Rýchlejšie schnú a pri natieraní príliš nezapáchajú. Farby na drevo riediteľné vodou však potrebujú dokonale odmastený a úplne čistý drevený ošetrovaný podklad.

Farba na drevo do záhrady

Aj jednoduché paletové sedenie ocení ošetrenie farbou na drevo.

A čo syntetické farby na drevo?

Pre syntetické farebné nátery pochopiteľne podklad tiež odmastíme a očistíme, ale väčšina z nich si poradí s drobnými nedostatkami. Je pre drevo vhodnejšia farba na drevo obsahujúca  lak alebo lazúru? Pripomeňme si, že lak je priesvitná látka bez pigmentov, ktorá dá povrchu dreva efektný hladký, lesklý či matný vzhľad. Pritom platí, že čím viac farebného pigmentu lazúra obsahuje, tým dlhšie chráni drevo pred poveternostnými vplyvmi a najmä pred slnečnými lúčmi. Lazúrovacia farba na drevo  preniká do štruktúry dreva a okrem rozptýlených farebných pigmentov môže obsahovať aj penetračné či impregnačné látky. Nech už si vyberiete akúkoľvek farbu na drevo, tak ochráni vaše záhradné komplety, chatky, či ploty lepšie, než žiadny náter.

Silly Billy

Pridaj komentár