Viete čo je airsoft?

Airsoft - šport

Airsoft je zábava vhodná pre všetkých

Airsoft je bojová hra veľmi podobná paintballu. Hráči sú vybavení airsoftovými zbraňami a bojujú proti sebe v snahe zlikvidovať protihráča. Pri tomto adrenalínovom športe sa simulujú skutočné bojové situácie. Airsoft je kolektívna hra a hrá sa v teréne, najlepšie v lese alebo na nejakom opustenom mieste so starou budovou. Airsoftové zbrane sú v podstate vernými replikami reálnych zbraní, ktoré sú váhou aj prevedením s nimi totožné. Naozaj sú na nerozoznanie od tých skutočných! Airsoft môže mať rôzny cieľ, záleží na tom, ako sa hráči dohodnú. Môže ísť napríklad o nájdenie a deaktivovanie bomby, obsadenie bunkra, vyslobodenie rukojemníka, či boj o vlajku – fantázii sa medze nekladú.

Airsoft vs paintball

Veľa ľudí pri slove airsoft automaticky napadne hra paintball. Aj keď sa vám to na prvý pohľad môže zdať rovnaké, nie je to tak. Najväčší rozdiel je v zbraniach a strelive. Zatiaľ čo v paintballe sa používajú tzv. markery, ktoré sa len veľmi vzdialene podobajú na reálne zbrane, v airsofte sú zbrane vernými napodobeninami tých skutočných. Čo sa týka streliva, paintball asi všetci poznáme vďaka farebným nábojom, resp. guľôčkam naplnenými farbami, ktoré po zásahu nechávajú na protihráčovi fľak. Pri airsofte na farby zabudnite, strelivom sú malé a ľahké plastové guličky o priemere 6-8mm, inak nazývané aj BB-čka. Zásah BB-čkami je o dosť znesiteľnejší, než zásah ťažkou, želatínovou paintballovou guličkou.

Airsoftové zbrane

Airsoftové zbrane delíme na tri skupiny, podľa toho, čím sú poháňané – manuálne, plynové a elektrické. Najprv boli najpopulárnejšie plynové zbrane, no dnes medzi špičku patria práve elektrické, ktoré majú vyššiu spoľahlivosť a často aj dostrel. Ak ste airsoft začiatočník, vaša prvá zbraň by mala byť manuálna. Manuálky sú najpoužívanejšie a nenáročné na údržbu, no musíte ich po každom výstrele natiahnuť, čo nie každému vyhovuje a pri hre to dosť zdržuje. Plynové sú už o niečo lepšie, no aj drahšie. Sú poháňané plynom, ktorý sa plní do zásobníka cez ventil. Plynová zbraň má na rozdiel od manuálnej automatické nabíjanie po každom výstrele. Každý vášnivý airsoftový hráč ale nakoniec aj tak skončí pri elektrike. Elektrická zbraň je poháňaná akumulátorom s elektromotorom s veľkou razanciou a presnosťou. Je nenáročná na údržbu a výhodou sú aj nízke náklady – naopak nevýhodou je vyššia cena, no ako sa hovorí, za kvalitu sa oplatí priplatiť.

Airsoftové zbrane

Airsoftové zbrane sa vyhotovujú v rôznych prevedeniach

Silly Billy

Pridaj komentár