Všetko o gumákoch – aké boli kedysi, aké sú dnes

Gumáky sú všeobecne známa obuv dnes už aj ako vychádzková. No nie vždy to tak bolo. Originálne gumáky majú názov „Wellingtons“ a to preto, že ich preslávil Arthur Wellesley, 1. vojvoda z Wellingtonu vo Veľkej Británii. Boli základnou výbavou na poľovačkách a ako outdoorová obuv pre britskú šľachtu v 19. storočí. V Británii ich stále volajú Wellingtons, no my ich poznáme ako gumáky alebo gumové topánky.

Gumáky

Dnes sa gumáky tešia veľkej obľube.

Prvé gumáky

Úplne prvé Wellingtons boli vyrobené z pevnej kože. Až v roku 1852, keď sa vynašiel proces vulkanizácie prírodného kaučuku a jedna spoločnosť sa rozhodla pre výrobu pneumatík, iná firma sa rozhodla pre výrobu odolnej obuvi – gumákov. Dnes sa táto spoločnosť volá Aigle.

Vojnová obuv

Výroba Wellington gumákov sa dramaticky posilnila príchodom prvej svetovej vojny. Boli totiž ideálnou obuvou pre vojakov do zaplavených a bahnitých podmienok a zákopov. Na ich výrobu bola vojenskou kanceláriou požiadaná aj severná britská gumárska spoločnosť (Hunter), aby vytvorila odolnú obuv do ťažkých podmienok. Pre len túto požiadavku bolo vyrobených celkom 1 185 036 párov gumákov.

Gumená obuv je praktická

Nižšie náklady a ľahkosť spracovania gumy oproti koži a niektoré ďalšie výhody ako napr. nepremokavosť, sa stali výnimočné v obuvníckom priemysle. Gumáky sa zaradili aj do pracovnej obuvi, v niektorých prípadoch pre bezpečnosť pri práci aj s oceľovou špičkou pre robotníkov. Takáto obuv im chránila nohy pred rôznymi poraneniami.

Gumáky

Obľúbená obuv vo Veľkej Británii

Moderné nie sú kožené

Zelené gumáky vyrobené značkou Hunter sa v roku 1955 vo Veľkej Británii stali rýchlo synonymom pre „život na vidieku“ (a sú dodnes). V každej krajine na svete ich volajú inak. V Rusku sa po prvý krát predstavili v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Okamžite sa stali obľúbenými v ich vlhkých podmienkach. Rýchlo sa stali dokonca tradičnou obuvou na jar a jeseň. V období rokoch 1961 až 1964 sa kožená obuv úplne vytratila zo sovietskych obchodov. Gumáky boli považované za moderné, lacné a praktické. Dnes je táto obuv aj úžitková aj bežná vychádzková a to po celom svete. Závisí to od dizajnu a spracovania podošvy.

Petra

Pridaj komentár