Vyberáme fasádne farby

fasádne farby

Svetlé a biele fasádne farby

Každý človek sa prezentuje svojim správaním, oblečením alebo výzorom. Ale k našej dobrej prezentácii určite patrí aj to, kde bývame a ako náš dom vyzerá. Interiér nášho kráľovstva budú vidieť len naši hostia ale vonkajšie fasády môže vidieť každý. Práve preto by naše fasády mali vyzerať čo najlepšie a mali by byť aj v súlade s okolím. K tomuto výsledku nám dopomôžu fasádne farby a navyše, okrem estetickej stránky majú tieto farby aj ochrannú funkciu. Fasádne farby dokážu skvele ochrániť náš dom pred vplyvmi počasia.

Aké fasádne farby sú na dom najvhodnejšie?

Je jasné, že to, akú konkrétnu farbu zvolíte, je len na vás, ale pri výbere by ste mali brať ohľad na to, aké fasádne farby budú pre váš dom najlepšie.

Na výber máte viacero druhov farieb, ako sú akrylátové, silikonové, silikatové alebo minerálne fasádne farby. Každá z týchto farieb má rozdielne vlastnosti. Akrylátové farby sú vhodné najmä pre betónové povrchy alebo cementové omietky. Ich hlavnými výhodami sú najmä to, že stavbu ochránia pred vlhkosťou, zašpinením a majú skvelú plniacu schopnosť. Ak navyše použijete vnútorné tepelno-izolačné omietky, váš domov bude chránený pred vlhkosťou a následnými plesňami, a unikaním tepla, čím ušetríte kopec peňazí aj za energie.

Silikonové farby sú perfektne paro-priepustné a dokážu skvele ochrániť budovu pred nepriaznivými vplyvmi počasia, plesňami alebo škodlivému slnečnému žiareniu a popritom si skvele zachovávajú pôvodný vzhľad. Touto vlastnosťou sa vyznačujú taktiež silikátové farby, avšak na rozdiel od silikonových ich možno nanášať len na suché a vyzreté minerálne podklady a nenájdete medzi nimi toľko odtieňov. Na historické budovy sú najvhodnejším riešením minerálne fasádne farby, ktoré taktiež skvele chránia pred vznikom plesní a pomáhajú odstráneniu zvyšnej vody v omietke.

Ešte nemáte vybratú farbu?

fasádne farby

Tmavé fasádne farby

Ak nemáte predstavu o tom, v akej farbe by ste chceli vidieť váš dom, máme tu pre vás pár rád, ktoré sú v súlade s feng-shuei. Ak je váš dom otočený čelom na juh mali by ste rozmýšľať o bielej, modrej alebo šedej. V prípade, že je váš dom je nasmerovaný na východ, môžete takisto rozmýšľať nad nejakým metalickým odtieňom týchto farieb. Jedinou farbou, ktorá sa neodporúča pri vonkajších fasádach je zelená, ktorá je síce farbou rastu ale narastať môžu aj vaše problémy.
Tak, či onak, vyberte si čo najkvalitnejšiu farbu – napr. San Marco, pretože práve tie majú dlhú životnosť.

Sana

Pridaj komentár