Zakladáme akvárium – vyberáme štrk do akvária

štrk do akvária

Štrk do akvária z horniny zeolit pre zdravšie a krajšie akvárium

Štrk do akvária je viac-menej povinnou súčasťou každého akvária. Akváriá bez štrku sa totižto využívajú iba na liečenie chorých rýb alebo na ich rozmnožovanie. Ak však vyberáte akvárium, ktoré chcete mať ako estetický doplnok vo vašej domácnosti, jeho nevyhnutnou súčasťou bude určite aj substrát na dno akvária.

Takýmto substrátom môže byť napr. aj piesok, avšak ten je mnohokrát oveľa náročnejší na výber, kúpu aj údržbu a tak obľúbenejšou alternatívou je štrk do akvária. Na trhu sa však nenachádza iba jeden jediný druh štrku a tak si v obchode budete musieť vybrať ten najvhodnejší pre vaše akvárium – viete aký?

Podľa čoho vyberať štrk do akvária?

V prvom rade si treba uvedomiť, že štrk do akvária slúži samozrejme hlavne na estetické účely. Nemenej dôležitý je však aj pre pestovanie akváriových rastlín a pri jeho výbere treba dbať aj na to, aby bol vhodný pre rybičky, ktoré chcete v akváriu chovať. Toto sú všetko faktory, ktoré si treba pri výbere substrátu na dno akvária zvážiť.

Zrnitosť štrku

Pri výbere je zrejme najviac dôležitá zrnitosť štrku. Tá sa odvíja od toho, aké rastliny chcete v akváriu pestovať. Niektoré rastliny si totižto vyžadujú jemnejšiu zrnitosť štrku, iné zasa ocenia maximálnu hrúbku, pretože ich korene sa zachytávajú práve o jednotlivé zrnká. Ideálnym riešením je zmiešať jemnejší aj hrubší štrk do akvária a vytvoriť tak prostredie optimálne pre ryby aj rastliny.

Dôležité je aj to, aby výška štrku dosahovala minimálne 5 cm, ideálne je, ak dosahuje až 10 cm. Štrk do akvária vyberajte vždy okrúhly, aby sa ryby na hranách nemohli poraniť!

Farebný štrk – obľúbený, ale škodlivý

Z estetického hľadiska je veľmi obľúbený farebný štrk do akvária. Treba si však uvedomiť, že tento štrk je síce na prvý pohľad pekný, avšak v konečnom dôsledku vám môže spôsobiť množstvo starostí. Na trhu sa totižto nachádza len málo druhov farebného štrku, ktoré by boli natoľko kvalitné, že by sa z nich farbivá vôbec neuvoľňovali a ak sa uvoľňovať začnú, môže to znamenať riziko pre všetky formy života vo vašom akváriu.

Vyskúšajte štrk do akvária zo zeolitu

štrk do akvária

Zeolitový štrk do akvária je nie len funkčný, ale aj estetický prvok akvária

Preto, ak chcete nájsť zlatú strednú cestu a spojiť všetky tieto požadované vlastnosti do jedného celku, z vlastnej skúsenosti vám môžem odporučiť zeolitový štrk do akvária. Ten je vyrobený z čisto prírodnej horniny zeolit, ktorá nie je pre rastliny ani ryby nijak závadná. Navyše má aj špeciálne vlastnosti, ktoré vám uľahčia čistenie akvária a estetický dojem, ktorý vytvára je tiež viac než len príjemný.

Karin

Pridaj komentár