Základné podmienky pre nízkoenergetické domy

Nízkoenergetické domy, sú domy ktoré svojim majiteľom po počiatočnej, trošku zvýšenej investícii na stavbu, pomáhajú výrazne znižovať energie na vykurovanie. Takýto dom totiž spotrebuje iba 50 kWh/m2 za rok, čo v znamená až 60% úsporu ročných nákladov na vykurovanie. Len pre porovnanie, súčasné domy majú ročnú spotrebu 80-150 kWh/m2 a staré domy dokonca až 250 kWh/m2. Je to teda podstatný rozdiel. Vďaka čomu je ale možné takto ušetriť? Čítajte ďalej.

Tepelná izolácia

nízkoenergetické domy

Zateplenie polystyrénom

Hlavnou podmienkou pre nízkoenergetické domy je dostatočná miera zateplenia. Izolované musia byť všetky obvodové steny, ale i všetky steny, ktoré susedia z nevykurovaným priestorom, ako napríklad pivnicou alebo garážou. Konštrukcia teda musí byť zhotovená tak, aby sa eliminovali všetky tepelné mosty, tzn. všetky miesta, cez ktoré by mohlo unikať teplo. Výber izolačného materiálu závisí od konkrétnej konštrukcie. Pri betónových domoch sa používa najmä polystyrén, pri drevostavbách paropriepustné minerálne vlákna. Izolácia sa umiestňuje na vonkajšie steny, pod omietku alebo obklad, prípadne medzi dve vrstvy muriva (sendvičová konštrukcia stien). Od typu konštrukcie však nezávisí iba izolačný materiál, ale i jeho hrúbka. Minimálne je to však 250 mm. No keďže izolácia môže byť aj oveľa hrubšia, je vhodné, ak sa na nosnú konštrukciu vyberie tenší materiál. Inak by boli steny zbytočne hrubé a zaberali veľkú plochu. Všetko musí byť ale navrhnuté tak, aby sa dosiahol určitý súčiniteľ prestupu tepla. Pri drevostavbách to je 0,13 – 0,19 pri betónových stavbách 0,15 – 0,21. Samozrejme musí byť splnená ročná spotreba tepla na vykurovanie 50 kWh/m2.

Nízkoenergetické domy a okná

nízkoenergetické domy

Pre nízkoenergetické domy je typická vysoká miera zasklenia

Nízkoenergetické domy sa vyznačujú aj veľkou mierou zasklenia. Energia sa tak môže získavať aj zo slnečného žiarenia, pričom domy sú aj lepšie presvetlené a robia stavbu vzdušnou. Donedávna preferované okná s trojitým zasklením nahradili okná, s dvojitým zasklením, pričom tretie sklo nahrádza priehľadná fólia, uložená medzi sklami. Okenný rám už teda vďaka menšej hmotnosti skiel nemusí byť taký masívny. Veľký význam má tzv. selektívna vrstva, ktorá prepúšťa teplo zo slnečných lúčov dnu, no von už nie. Izolačné vlastnosti sú lepšie aj vďaka kryptónu, plynu, ktorým sa priestor medzi sklami vypĺňa. Samozrejme rám musí byť kvalitný tiež, pričom jeho konštrukcia neustále prechádza nejakými vylepšeniami. Podľa rámu potom okná rozdeľujeme na plastové, drevené, hliníkové ale i kombinované, napr. drevo-hliníkové.

Hoci v našich končinách sú nízkoenergetické domy iba novinkou, v mnohých vyspelých krajinách sú už úplne bežnou záležitosťou. Tieto domy totiž nešetria len náklady na energie, ale i samotné životné prostredie.

Fredy

Pridaj komentár