„Zelená“ svadba – ako na to?

svadba

Eko svadobné oznámenia

Svadba sa častokrát rieši dvomi spôsobmi – buď veľmi klasicky a s rodinnými tradíciami alebo extravagantne a inak. V každom prípade však ide o vysoký výdavok, prípravy s ohľadom na každý detail. Ak ste však ekologicky založený („zelený“) pár, môže sa vám páčiť „zelená“ svadba, kde budete zdieľať aj s rodinou a priateľmi ekologicky prijateľné riešenia, ktoré ale budú zachovávať podstatu elegancie a sofistikovanosti, čo mnohí ľudia očakávajú od tejto významnej udalosti.

Aj zelená svadba začína oznámeniami

Svadobné oznámenia – Svadba a jej prípravy začínajú odosielaním svadobných oznámení. Vyrobte si recyklované svadobné pozvánky. Ak sa necítite dosť kreatívni, môžete vyhľadať miestneho kaligrafa, ktorý ich ručne vyplní a vypíše. Takéto pozvánky sú tiež osobnejšie a unikátnejšie. Druhou alternatívou je zabudnúť na papier a odoslať svadobné oznámenia elektronicky.

Dary – Požiadajte pozvaných hostí o charitatívne dary miesto svadobných darčekov.

Oblečenie a doplnky

svadba

Svadobné šaty

Šaty a prstene – Každá nevesta chce na svojej svadbe vyzerať ako hviezda. Svadba je však predovšetkým o oslave dvoch ľudí, ktorí začínajú svoj spoločný život ako manželia. Preto nenakupujte drahé svadobné šaty, miesto toho si môžete šaty zapožičať alebo odkúpiť nosené. Môžete si tiež dať ušiť miestnym krajčírom šaty z použitej látky, a teda recyklovať. Požiadajte tiež vašich svedkov a rodičov, alebo aj všetkých hostí, aby urobili to isté. Alebo aby si obliekli šaty, ktoré už vlastnia a ozvláštnili to len doplnkami.

Určite máte doma nejaké zlaté, či strieborné retiazky, prstene, prívesky,… ktoré nenosíte a len vám roky stoja v šperkovnici. Ak plánujete „zelenú“ svadbu, môžete všetky nevyužívané šperky dať roztaviť a nechať si vyrobiť obrúčky na mieru. Ďalšou možnosťou je zakúpenie starožitných prsteňov na svadbu alebo obrúčky zo záložne. Pre extrémistov existuje možnosť, dať si obrúčky vytetovať.

Miesto svadby, výzdoba a hostina

svadba

Zelená svadba

Miesto na svadbu – Najlepšia pre životné prostredie je svadba vonku. Či už je to v prírode, alebo u vás doma vonku na dvore (ak je dostatočne veľký). Vonku máte prirodzené svetlo, so živou hudbou to zvládnete bez elektroniky, a večer, keď sa zapália sviečky, nie je nič romantickejšie. Namiesto tradícií ako rozbíjanie taniera si radšej vypustite eko lampióny.

Na takomto mieste sa môže konať sobáš aj svadba – hostina aj zábava. Ušetríte čas aj energie na premiestňovanie.

KvetyKytica na svadbu a svadobná kvetinová výzdoba by mala byť z čerstvých kvetín miestneho kvetinára alebo vypestované priamo zo záhradky. Prípadne pri voľbe miesta pre svadobnú hostinu, zvoľte miesto, kde už kvety rastú, napr. botanická záhrada.

Jedlo – Jedlo je veľmi špecifické, no snažte sa použiť len miestne vypestované suroviny. S kuchárom si skúste približne vypočítať predpokladané množstvo konzumovaného jedla vrátane svadobnej torty, aby bolo čo najmenej (alebo vôbec žiadnych) zvyškov a odpadu.

Každá svadba je istým spôsobom nezabudnuteľná, no stále ju môžete ozvláštniť o niečo extra, niečo také vaše.

Gabika

Pridaj komentár