Zanzibar môže byť zaujímavá last minute dovolenka

Ostrov Zanzibar sa v turistických sprievodcoch zvykne občas označovať aj ako perla Indického oceánu. Z ostrova  sa vyvážali tony žiadaného korenia. Má však za sebou aj krvavé dejiny obchodu s otrokmi. Pôvodný charakter ostrova sa veľmi rýchlo mení. Malé krivoľaké uličky v hlavnom meste Zanzibaru čoraz častejšie okupujú západnej podniky a zatlačujú pôvodné kúzlo tohto úchvatného ostrova. Nielen preto sa  oplatí neodkladať návštevu tejto pre nás exotickej krajiny a rozhodnúť sa objednať si a stráviť  dovolenku na ostrove Zanzibar.

Zanzibar

Gýč ktorý zažijete na plážach v Zanzibare

Niečo z histórie ostrova

     Samotné slovo Zanzibar pochádza z arabčiny a znamená Zem čiernych. Nie je to náhoda. Zanzibar totiž po stáročia patril sultánom z Ománu a slúžil ako brána do čiernej Afriky, ktorou prúdilo na stredný východ korenie a tiež tisíce otrokov. Nemilosrdní vojaci sultanátu   nakupovali a často tiež chytali v neďalekej pevninskej Tanganike. Tá je dnes spojená so Zanzibarom do federatívnej republiky Tanzánie.

 Dovolenka na Zanzibare alebo Unguja?

    To, čomu sa zvykne hovorievať Zanzibar, je vlastne Unguja – najväčší z mnohých ostrovov poloautonomného územia Tanzánie. Na rozdiel od zvyšku štátu je táto ostrovná časť z drvivej väčšiny muslimská. Ďalším veľkým ostrovom spadajúcim pod územie Zanzibaru je Pemba a tiež sem patrí mnoho malých ostrovčekov. Hlavné mesto ležiace na Unguja sa volá taktiež Zanzibar. Jeho starým centrom je Stone Town. Ale keď už tam vďaka dovolenke budete, naskytne sa vám množstvo príležitostí zoznámiť sa nielen s minulosťou, ale aj prítomnosťou ostrova Zanzibar. Navštíviť aj atraktívne škoricové kúpele a ochutnať pestré pochúťky na trhoviskách.

zanzibar 1

Typické uličky v hlavnom meste

Dovolenka plná zanzibarskej kuchyne

   Pestrá a kozmopolitná zanzibarská kuchyňa spája arabské, indické a africké prvky a  vplyvy. Skvelé sú ryby či krevety pripravené s kokosovým mliekom a kari pastou. Milovníci kulinárskych špecialít by mali v rámci dovolenky na Zanzibare navštíviť nočný trh s jedlom, ktorý stojí pred bývalým sultánským palácom, a v ktorom dnes sídli miestne múzeum. Je to mimoriadny zážitok, byť na dovolenke v Zanzibare.

Sana

Pridaj komentár