Ako si zorganizovať písací stôl ak ste textár/spisovateľ

písací stôl

Písací stôl pripravený na nové nápady

Každý autor, bez ohľadu na vek, zručnosti alebo okolnosti, potrebuje svoj písací stôl. Niektorí autori stále preferujú ručné písanie a niektorí využívajú modernú technológiu s pomocou počítačov a tabletov. V tomto článku vám opíšem niekoľko nápadov, ako si usporiadať písací stôl, čo v konečnom dôsledku môže ovplyvniť aj kvalitu vášho článku, textu, knihy…

Písací stôl pre ručné písanie

 • Odstráňte všetko z povrchu vášho písacieho stola.
 • Ak máte veľa papierov, všetky dajte dohromady na jednu kopu. Ak ich potrebujete mať roztriedené, oddeľte si ich farebnými lepkami alebo záložkami. Existujú aj rôzne organizéry vo forme kovových alebo plastových šuplíkov alebo poličiek. Nearchivujte papiere, ktoré sú nepotrebné. Ak máte písací stôl dostatočne veľký, môžete na ňom uskladňovať dané šuplíky, poličky či regále na papiere, ktoré potrebujete archivovať.
 • Ak píšete ručne, určite máte na stole kopec rôznych pomôcok, pier, ceruziek atď. U mnohých sa nájdu aj také písacie potreby, ktoré už nefungujú. Odpadkový kôš je pre takéto potreby ideálnym miestom. Ostatné písacie potreby si uložte do pohára, nádoby, šuplíka alebo niekam, kde budú pokope.
 • Ak pri písaní používate aj ďalšie papiere, zošity, či iné často používané predmety, všetky odstráňte zo stola, ale usporiadajte tak, aby boli na dosah. Kúpte si organizér s priehradkami. To vždy pomáha nie len pri vykonávaní poriadku ale aj pri jeho udržiavaní.
 • Písací stôl by mal mať neodmysliteľne stolnú lampu alebo iné svietidlo.
 • Mnohí textári a spisovatelia sa radi vracajú k pôvodnému písaniu s plniacim perom a atramentom. V takomto prípade si zaobstarajte aj pijak. Ten ochráni váš stôl pred zničením od atramentu. Existujú aj rôzne plexisklové podložky, ktoré rovnako chránia váš stôl pred rôznymi ryhami pri písaní.
 • písací stôl

  Poriadok na písacom stole je základ

  Písací stôl by nemal obsahovať kvety, misu s ovocím, zrkadlo atď. Písací stôl by mal byť čo najčistejší a prázdny, aby vás pri písaní nič nerušilo a zbytočne nerozptylovalo.

 • Odstráňte zo stola všetko, čo vám na písacom stole spôsobuje tieň a odraz svetla, ktoré by vás mohlo oslepovať.

Písací stôl s počítačom

Pri tejto možnosti je to samozrejme omnoho jednoduchšie ako pri ručnom písaní. Stále je však potrebné udržiavať na stole poriadok. Menej je viac, a preto majte na stole len veci, ktoré nevyhnutne potrebujete pri písaní. Pri písaní na počítači nepotrebujete papiere, perá, či iné pomôcky, a tak vám okrem počítača stačí vhodné svietidlo a prípadne bezdrôtová myš.

K písaciemu stolu si nezabudnite zaobstarať kvalitnú kancelársku stoličku.

Sana

Pridaj komentár