Zeolit pre chov domácich a poľnohospodárskych zvierat (1. časť)

Zeolit – prírodná hornina s výnimočnými fyzikálnymi vlastnosťami, ktorej významné ložiská sa nachádzajú aj u nás na Slovensku. To je v skratke definícia tohto pojmu, ktorý je u nás ešte stále pomerne neznámy, avšak zeolit v sebe skrýva oveľa viac. Je to najmä jeho všestranné využitie, ktoré sa pohybuje od ochrany životného prostredia, cez stavebníctvo až po priemysel. Nuž a medzi tým sa nájdete ešte niečo – zeolit a jeho využitie pri zvieratách. Totižto, je ho možné využiť aj v tejto sfére, rovnako v oblasti hobby (teda pri chove domácich miláčikov), ako aj v oblasti poľnohospodárstva (pri chove úžitkových zvierat.

Chováte doma mačku? Alebo hada, jaštera, korytnačku, pavúka, papagája či akékoľvek iné zvieratko v teráriu alebo v klietke? Prípadne je vašou záľubou chov rybičiek v akváriu? Vo všetkých týchto prípadoch môžete pre svoje hobby veľmi efektívne využiť práve horninu zeolit.

Zeolitová podstielka pre mačky

V prípade, že je vašim domácim zvieratkom mačka, určite sa aj vy trápite otázkou o ideálnej podstielke do mačacej toalety. Základnými faktormi pre jej kúpu sú pritom väčšinou jednoduchá manipulácia s ňou, to, aby neznečisťovala labky ani srsť mačky a tým nerobila v byte neporiadok a tiež to, aby nebola pre mačku nijak zdravotne závadná. Všetky tieto aspekty spĺňa práve zeolitová podstielka pre mačky, ktorá navyše ešte aj odstraňuje vlhkosť a pachy a dokonca pôsobí antibakteriálne, čiže zabraňuje vzniku a množeniu rôznych baktérií a parazitov.

zeolit

Zeolit ako podstielka pre mačky

Zeolit do terárií a klietok

Zeolit ako sa môže použiť ako podstielka samozrejme aj pre iné zvieratá ako sú mačky. Využíva sa tak napr. pri chove exotických zvierat v teráriách alebo pri chove rôznych druhov vtákov v klietkach, kde funguje ako náhrada gritu. Poskytuje pri tom rovnaké výhody ako v prípade podstielky pre mačky, teda adsorbciu vlhkosti a pachov, žiadne znečisťovanie peria / kože / srsti a vzhľadom k tomu, že zeolit je prírodná hornina, nie je pre žiaden druh zvieraťa nijak škodlivý.

zeolit

Zeolit ako náhrada za grit pre andulky

Pre zdravie aj pekný vzhľad akvárií

V neposlednom rade sa zeolit pre hobby používa aj vtedy, ak máte doma akvárium, ktoré chcete udržiavať zdravé a čisté. Či už vás starostlivosť o rybičky v ňom baví alebo ho považujete skôr za dizajnový doplnok bytu, zeolit ako štrk do akvária vám skvele poslúži pre oba tieto účely. Účinne totižto prispieva k čisteniu akvária, čo je pozitívne pre jeho vzhľad aj pre zdravie rýb žijúcich v ňom. Navyše, pozitívne vplýva aj na rast rastlín typických pre akváriá.

zeolit

Štrk do akvária môže byť aj zeolit

Gabika

One Comment

Pridaj komentár