Ako získal hobbit meč a aké mu dal meno?

Pamätáte si to ešte?? Ak ste stále zapáleným fanúšikom príbehov z legendárnej ságy Pán prsteňov, tak o tom nepochybujeme, ale ak to tak nie je, tak teraz vám to pripomenieme. Môže vám to pomôcť napríklad pri výbere vhodného darčeka pre svojho potomka, ktorý je fanúšikom príbehov o hobbitoch, elfoch, čarodejníkoch a iných bájnych bytostí. Hobbit meč, aký mal v príbehoch hobbit Bilbo a neskôr jeho synovec Frodo, môžete teraz už bez problémov darovať ako darček. Ale aby ste si ho nepomýlili s inými mečmi, ktoré v tejto ságe hrajú tiež svoju úlohu, mali by ste o ňom niečo vedieť.

hobbit meč
Na Frodovej ceste mu tento meč nejeden krát zachránil život.

Ako získal hobbit meč?

Pre skalných fanúšikov nič ťažké. Každý by vám zrejme povedal, že ho ako prvý našiel Gandalf šedivý v jaskyni zlobrov. Všimol si, že bol ukovaný elfmi a tak predpokladal, že sa mu môže ešte hodiť pri bitke o Stredozem. Sám však meč nepoužíval, pretože bol preňho malý. Keď neskôr spoznal hobbita Bilba a vydal sa s ním na cestu, tak mu meč daroval. Ani on ho však počas svojej púte takmer vôbec nepoužil.

Neskôr hobbit meč daroval svojmu synovcovi Frodovi, ktorý bol vybratý spolu s ostatnými, aby sa vydal do Mordoru a zničil tam prsteň, ktorý chcel vládnuť všetkým. Pri svojej ceste meč veľakrát pomohol svojmu majiteľovi, keď dokázal vopred upozorniť na blízkosť škriatkov tak, že sa rozžiaril na modro.

hobbit meč
Meč dokázal upozorniť svojho majiteľa na blížiacich sa škriatkov.

A ako získal meč svoje meno?

Keď ste pozorný, určite ste si všimli, že skoro všetky meče zo ságy o hobbitoch majú svoje mená. K tomu svojmu sa Bilbov a neskôr Frodov meč dostal vďaka tomu, že dokázal zabiť obrovského pavúka, ktorý chcel zjesť jedného z členov výpravy. Keď sa mu to podarilo, pomenoval hobbit svoj meč Žihadlo. Neskôr ho však už nepoužil ani vo veľkej bitve piatich armád…

Oveľa viac meč využil Frodo, keď sa stretol v niekoľkých bitkách so škriatkami a potom aj jeho priateľ Sam, ktorý Froda pomocou Žihadla zachránil pred Odulou, obrovským pavúkom, ktorý Froda takmer zabil. Nakoniec mu pred odchodom do Valinoru hobbit meč daroval, pretože preňho bol už zbytočný.

Keď už teraz poznáte jeho vlastnosti aj jeho meno, môžete si bez obáv vybrať, či je práve meč Žihadlo tým správnym darčekom pre vaše dieťa, alebo aj pre niekoho iného. V ponuke totiž nie sú iba rôzne darčeky pre deti, ale aj darčeky pre dospelých. Tak si môžete jednoducho zadovážiť napríklad nôž na listy, či dokonalú repliku meča, ktorým sa dá aj normálne šermovať. Zaujať tak môžete nielen deti, ale v podstate každého fanúšika príbehov zo Stredozeme.

Petra

Pridaj komentár