Devínsky hrad nielen pre nadšencov histórie

Devínsky hrad sa vypína nad sútokom známych riek Moravy a Dunaja. Práve preto je od pradávna mimoriadne dôležitým centrom. Historické pramene siahajú do ďalekých časov, aj tak je zrejmé, že ide o historickú pamiatku s obrovskou spoločenskou hodnotou. Vy si môžete zážitok z monumentálnej zrúcaniny hradu vychutnať na vlastnej koži. Okrem zimnej sezóny, kedy je návštevnosť pomerne obmedzená, môžete toto preslávené miesto objavovať aj vy. Čo by ste však pred návštevou mali vedieť? 

Hrad Devín

Hrad započal svoju históriu ešte predtým, než ho vlastne postavili. 

Možno ste nevedeli, že miesto, na ktorom je Devínsky hrad postavený, bolo osídlované už od dávneho praveku. V časoch, keď z nášho územia odišli Kelti, si národ žijúci na našom území uvedomil, že do výšin sa týčiaca skala pod Devínskym hradom má obrovskú devízu. Išlo totiž o strážne pole hraníc. Táto funkcia sa napokon využívala aj počas rokov nedávnych, veď v komunistickom režime išlo o jednu z najstráženejších hraničných čiar. Ale späť do čias, keď bol Devínsky hrad ešte obývaný. 

Pýcha Veľkej Moravy.

Devínsky hrad ako pýcha Veľkej Moravy 

Stalo sa to v deviatom storočí, keď sa knieža Rastislav (ktorého určite poznáte, pretože zavolal na naše územie Cyrila a Metoda) rozhodol, že si na hraničnom obrannom systéme Limes Romanus, postaví svoj hrad. Jeho zrúcanina tam stojí dodnes, a preto si môžete výhľady brala so závanom histórie vychutnávať aj v 21. storočí. Možno by bol uchovaný vo svojej podobe dodnes, veď hľa – Bratislavský hrad stojí v celej svojej kráse tiež mnoho storočí, no hrad podľahol známemu a nebojácnemu Napoleonovi, ktorý naň poslal v roku 1809 svoje vojská. Ani to však nezabráni majestátnosti Devínskeho hradu, naďalej držať sa pevne brala, na ktorom stojí. Devínsky hrad bol navštíviť dokonca aj samotný Ľudovít Štúr. No a možno ste nevedeli, že od šesťdesiatych rokov minulého storočia je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. 

Cyril a Metod.

Devínsky hrad nie je len pre nadšencov histórie, môže byť i skvelým miesto pre rodinný výlet

Teraz, keď z rýchlika poznáte históriu jedného z najdôležitejších zrúcanín hradu v strednej Európe, poďte ho spoznať aj naživo. Rozhliadnite sa po úchvatnej prírode, pozorujte spájanie riek Moravy a Dunaja a nechajte sa unášať jedinečnou atmosférou pokoja, ktorú si môžete vychutnať na pikniku po Devínskym hradom. Prístupnosť je veľmi jednoduchá. 

Petra

Pridaj komentár